E-wydanie Miesięcznika “Civitas Christiana” do pobrania

2016/03/31

Wielokrotnie w naszym miesięczniku sygnalizowaliśmy w  pojedynczych materiałach przypadający w 2016 r. jubileusz 1050-lecia chrześcijaństwa na ziemiach polskich, który jest zarazem jubileuszem państwowości polskiej, zapoczątkowanej wraz z przyjęciem chrztu przez Mieszka I. Wydanie, które składamy na Państwa ręce, w całości poświęcamy temu doniosłemu wydarzeniu. O jego wadze świadczą nie tylko dwa przytoczone fakty, ale cały ciąg ich następstw – od wymiaru duchowego, poprzez włączenie w nurt kultury zachodniej i trwałe związanie Polski z jej kręgiem cywilizacyjnym.
okladka2Mam nadzieję, że lektura tego numeru pozwoli Czytelnikowi jeszcze lepiej zrozumieć ten dziejowy akt, w tym procesy, które go poprzedzały i jego konsekwencje, jakie po dziś dzień determinują naszą tożsamość pośród narodów Europy.
Dotarliśmy do wspaniałych rozmówców, których wiedza i  namysł nad polskim chrześcijaństwem i państwowością składają się na komplementarny obraz tego, czym Polska jest, a czym nigdy by nie była bez tej decyzji pierwszego władcy Polan – podjętej w nieprzypadkowych okolicznościach. Rozmawiamy o tym m.in. z abp. Stanisławem Gądeckim – przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, którego pytam także o nasze chrześcijaństwo dziś. O sprawy fundamentalne dla życia społecznego i relacje Kościół– państwo, również w kontekście rocznicy chrztu, pyta Ewa Czumakow w wywiadzie przeprowadzonym z biskupem pomocniczym warszawskim Michałem Janochą. Niezwykle treściwa i interesująca jest w tym temacie wykładnia historyka prof. Krzysztofa Ożoga, jaką ten badacz początków państwowości polskiej dzieli się z naszą redakcyjną koleżanką Anną Staniaszek. Powracamy też do obchodów milenijnych, naznaczonych ofiarą i świadectwem wiary wielu duchownych i świeckich, którzy w trudnej rzeczywistości PRL podjęli wyzwanie postawione przez Prymasa Tysiąclecia, a wyrażone w Wielkiej Nowennie. Z wyczuwalnym zaangażowaniem podeszła do tego tematu Joanna Olbert.
Pasterze polskiego Kościoła przypominają, że obchody jubileuszowe winny skłaniać wiernych do refleksji nad własnym sakramentem chrztu, który dla każdego otwiera osobistą Historię Zbawienia. Ten temat podejmuje w swoim artykule Alicja Dołowska.
Nie sposób zasygnalizować tu każdego materiału wartego uwagi, ale zapraszam do znalezienia chwili, by wniknąć w poszczególne treści. Liczne rozmowy, opinie, refleksje – niech będą kontynuowane w naszych środowiskach. To szczególnie ważne w obecnej rzeczywistości, w której cały Stary Kontynent pyta o swoją tożsamość, a nawet gdy mówi się o  jej kryzysie.

Życzę dobrej lektury.

Marcin Kluczyński

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Stanisław Gądecki #Alicja Dołowska #bp. Michał Janocha #Prymas Wyszyński #Tadeusz Płużański
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej