E-wydanie Miesięcznika “Civitas Christiana” do pobrania

2016/05/1

Rodzinie polskiej, Narodowi polskiemu, Kościołowi potrzebna jest Matka – wołał 18 czerwca 1972 r. w Radomiu kard. Stefan Wyszyński. Słowa te Prymas Tysiąclecia wypowiedział w dniu odzyskania kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – więzionej przez władze PRL, uniemożliwiające tym samym peregrynację wizerunku po polskich diecezjach.

e-wydanie do pobrania
e-wydanie do pobrania

Na szlak nawiedzenia ikona powróciła po sześciu latach, za sprawą ks. Józefa Wójcika. Obraz został wniesiony z wielką czcią, właśnie 18 czerwca 1972 r., przed radomską katedrę, wobec tłumu wiernych, przez kardynałów Wyszyńskiego i Wojtyłę oraz innych biskupów celebrujących tego dnia uroczystości w Radomiu. To wydarzenie i przytoczone wołanie Prymasa Tysiąclecia upamiętnia monument umieszczony przed tamtejszą katedrą. Pomnik przedstawia postać kard. Wyszyńskiego trzymającego na piersi jasnogórską ikonę Matki Bożej, zaś na cokole widnieją przytoczone słowa Prymasa.
Ogólnopolska peregrynacja kopii ikony Jasnogórskiej Pani stanowiła element duchowych przygotowań Kościoła i Narodu polskiego do obchodów Milenium Chrztu Polski, w ramach tzw. Wielkiej Nowenny. Ten dziewięcioletni, integralny program duszpasterski autorstwa Prymasa Tysiąclecia, realizowany w latach 1957–1966, miał przygotować wiernych do Sacrum Poloniae Millennium. Zwieńczenie stanowił akt podpisany przez biskupów na Jasnej Górze 3 maja 1966 r. W dokumencie określono dwa zasadnicze cele tego oddania: ubezpieczenie Kościoła świętego na drugie tysiąclecie chrześcijaństwa i przekazanie nienaruszonej wiary kolejnym pokoleniom Polaków.
Bieżący rok obfituje w szczególne jubileusze, obchodzimy bowiem nie tylko 1050. rocznicę Chrztu Polski i 35. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, ale również 50. rocznicę owego zawierzenia Narodu i wszystkiego tego, co Polskę stanowi, w macierzyńską niewolę Maryi. Jak wtenczas prymas Wyszyński, tak i dziś – 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze – ponownego aktu zawierzenia Matce Bożej Episkopatu w jedności z Kościołem w Polsce i z Polonią, z okazji 1050-lecia Chrztu Polski dokona abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Oddając się dzisiaj Tobie, Bogurodzico i nasza Matko, jesteśmy pewni, że w ten sposób jak najlepiej zabezpieczymy całą naszą chrześcijańską, osobistą i narodową przyszłość – czytamy w tekście Aktu zawierzenia.
Majowe wydanie miesięcznika dedykujemy więc Matce Chrystusa, Królowej Polski, Matce każdego z nas. Ufam, że temat numeru pomoże naszym Czytelnikom głębiej wniknąć w atmosferę tego miesiąca, który od wieków poświęcamy Maryi, oddając się pod Jej opiekę w nabożeństwach majowych. W roku jubileuszu Chrztu szczególnie chcemy odnowić nasze zawierzenie Tej, która Jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie.

Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!
Ty za nami przemów słowo, Maryjo!
Miej w opiece naród cały,
Który żyje dla Twej chwały,
Niech rozwija się wspaniały, Maryjo!

Życzę dobrej lektury.

Marcin Kluczyński

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

##Chrzest1050 #1050 lat chrześcijaństwa #abp Gądecki #Chrzest Polski 966 #gniezno #jan dobraczyński #kard. Pietro Parolin #Ks. prof. Mirosław S. Wróbel #Ledóchowscy #O. Celestyn Napiórkowski #O. Konrad Keler #OKWB #prezydent Andrzej Duda #Prezydent RP #Prof. Włodzimierz Osadczy #slider #Stąd nasz Ród
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej