E-wydanie Miesięcznika “Civitas Christiana” do pobrania

2017/05/1
e-wydanie-grafika-marklucz.png

W tym roku Kościół powszechny w szczególny sposób pochyla się nad tajemnicami fatimskimi, które począwszy od 13 maja 1917 r. Najświętsza Maryja Panna odkrywała przed trojgiem dzieci, pastuszków: Łucją dos Santos (później Łucja de Jesus), Franciszkiem i Hiacyntą Marto, z nikomu dotąd nie znanej wsi Aljustrel, oddalonej nieco ponad 2 km na południe od Fatimy. Dziewięcioletni Franciszek widział Maryję, ale Jej nie słyszał. Siedmioletnia Hiacynta widziała Matkę Bożą i Ją słyszała. Tylko najstarsza z nich, dziesięcioletnia Łucja, widziała, słyszała, a nawet rozmawiała z Maryją. Objawienia miały miejsce do 13  października 1917 r. W bieżącym roku przypada więc 100. rocznica przekazania światu orędzia fatimskiego, któremu poświęcamy majowy temat numeru: Fatima – program ocalenia.
Zapraszam do wspólnego namysłu nad przesłaniem fatimskim, jego istotą w tamtym czasie, na przestrzeni dziejów i dzisiaj. Rozważania otwiera artykuł ks. Mariusza Bernysia. Nie brak tu wątków polskich, bowiem jak przypomina autor, 22 października 1948 r., w dniu swojej śmierci prymas August Hlond wypowiedział prorocze słowa: „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”. Równo 30 lat później urząd papieski obejmował Karol Wojtyła. Dwa i pół roku po tym wydarzeniu, w 1981 r. miał miejsce zamach na życie papieża z Polski – w rocznicę pierwszych objawień fatimskich, 13 maja. Wszyscy znamy przeświadczenie, które towarzyszyło św. Janowi Pawłowi II, że cudowne ocalenie zawdzięcza obronnej ręce Maryi, czego wyrazem były złożone przez niego wota: pocisk z pistoletu zamachowca osadzony w koronie Matki Bożej w Fatimie i pas papieskiej sutanny naznaczony krwią papieża, podarowany Sanktuarium na Jasnej Górze – niemi świadkowie tragicznego wydarzenia z placu św. Piotra, dziś jedne z najcenniejszych relikwii Ojca Świętego. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego po raz pierwszy w objawieniach Matki Bożej pojawia się ostrzeżenie przed wydarzeniem politycznym, wybuchem rewolucji w Rosji, i sposób ocalenia, czyli zawierzenie Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi – poszukuje publicysta, znawca tematu Czesław Ryszka. Fatimskie przesłanie w świetle wydarzeń religijnych i z perspektywy historii myśli minionego stulecia ukazuje na naszych łamach dr Marek Rembierz. Z pytaniem nurtującym wielu ludzi, którzy słyszeli o wydarzeniach w Fatimie, także autorów książek i publicystów doszukujących się nieraz na siłę sensacji, zmierza się Cezary Lipka: jeżeli rzeczywiście objawienia mówią nam w dramatycznym tonie o tym, co się ma zdarzyć, to czy mamy jakikolwiek wpływ na zmianę takiego biegu wypadków? O  niezwykłej sile modlitwy różańcowej, o której przywołany już kard. August Hlond mówił, że „tą bronią pokonamy zło”, pisze ks. Michał Dłutowski. Autor dzieli się ciekawym spostrzeżeniem, że Matka Boża we wszystkich objawieniach na całym świecie powtarza wciąż jedno zdanie: „Drogie dzieci, odmawiajcie różaniec”.

Orędzie fatimskie jest przesłaniem dla ludzi wszystkich czasów, zapraszam do lektury.

Marcin Kluczyński

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#100 lat #abp Henryk Muszyński #Cezary Lipka #Czesław Ryszka #Fatima #Marek Rembierz #objawienia #slider #św. Józef S. Pelczar #Tadeusz Gerstenkorn #wyklęci #XX lat KSCCH #XXI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej