Ewelina Goździewicz: Od odczytania do spotkania

2020/08/31
ewelina ScaleWidthWzgyMF0

Tegoroczne XIII Spotkanie Młodych z Biblią odbyło się w innej formie niż dotychczas. Ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną, 13 maja w 39. rocznicę ocalenia życia św. Jana Pawła II, byliśmy razem z uczestnikami, katechetami i sympatykami Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w duchowej łączności na Mszy Świętej na Jasnej Górze.

Czas ,,nowej rzeczywistości’’ rodzi wiele wyzwań, na które trzeba się otworzyć. Nie jest to dobry moment na tworzenie czarnej wizji naszej przyszłości, ale powinien być czasem nadziei.

Agnieszka Zalewska, Koordynator Krajowy Konkursu, podzieliła się swoimi przemyśleniami. - Nasza jedność i otwarcie się na Pana Boga są szczególnie ważne w tym trudnym czasie kiedy nie możemy, jak co roku, spotkać się osobiście na Jasnej Górze i w pełni uczestniczyć w Konkursowych wydarzeniach. Dzięki duchowej łączności, mogliśmy stanąć przed obliczem Matki Bożej, bez względu na to gdzie jesteśmy. Tak samo dziękować, wypraszać zdroje łask i jak zwykle wracać umocnieni. W tym roku obchody miały szczególny charakter wdzięczności za dar życia Jana Pawła II – Papieża młodzieży, na kilka dni przed setną rocznicą Jego urodzin.

Na Jasną Górę wybrała się osobiście tylko delegacja koordynatorów Konkursu, wraz z członkiem Zarządu Stowarzyszenia, Kamilem Sulejem. Reprezentacja wzięła udział w Mszy Świętej pod przewodnictwem abp Wacława Depo.

W czasie liturgii metropolita częstochowski przypomniał słowa Cypriana Kamila Norwida. - Odczytuj dobrze i kończ w sobie. Od odczytania Słowa Bożego trzeba przejść do spotkania z Bogiem, który nam się objawił, który chodzi naszymi drogami i chce nas pouczyć w naszych drogach i w tajemnicy naszych powołań, a kto bliżej jak Maryja jest właśnie w tej tajemnicy z Chrystusem zjednoczony. Wraz z całym Kościołem jesteśmy wspólnotą pielgrzymującą w wierze, ale jednocześnie ludźmi błogosławionymi na wzór Maryi, którzy słuchają słów Boga Żywego objawionego w Chrystusie  i zachowują to słowo – mówił hierarcha.

Arcybiskup w swym słowie zaznaczył także dzień rocznicy objawień fatimskich, wskazując na wciąż aktualne przesłanie fatimskie, przez które płynie wołanie Boga o wierność i czujność sumienia, niezależnie od wieku i okoliczności w których się znajdujemy. - Dzisiaj w kolejną rocznicę objawień fatimskich z 13 maja 1917 r.  lepiej rozumiemy prawdę, że prawdziwa pobożność maryjna ma istotne znaczenie dla zachowania równowagi wiary zarówno w tajemnicę Wcielenia Syna Bożego, jak i dzieło odkupienia, które dokonało się w Jezusie Chrystusie, ale również Maryja jest obecna z woli samego Chrystusa na drogach Jego Kościoła. Fatima to nie jest czas przeszły, to jest teraz i tutaj znak wołania Boga w sumieniach i sercach ludzi przez pośrednictwo Maryi, to jest wołanie o nawrócenie, modlitwę i pokutę – stwierdzał abp Wacław Depo.

W 39. rocznicę zamachu na życie papieża Jana Pawła II, duchowny przypomniał słowa modlitwy Papieża, która płynęła z Fatimy w czasie pielgrzymki. - W rocznicę swojego bolesnego przeżycia pielgrzymował do Fatimy. 13 maja 1982 r. oddał świat Niepokalanemu Sercu Maryi prosząc miedzy innymi: ,,od zadeptania prawdy o Bogu w sercu człowieka, wybaw nas panie; od ognia głodu i wojny, wybaw nas Panie – podkreślał metropolita, wskazując na aktualność tej modlitwy i jej znaczenia dla świata, nie tylko w związku z pandemią, ale również dla sumienia i życia zgodnego z przykazaniami.

Po Mszy Świętej koordynatorzy wspólnie z arcybiskupem złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II – papieża pielgrzyma w 100. rocznicę Jego urodzin, a także przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego. Arcybiskup Depo dziękował za kontynuację i włączenie się w dzieło ewangelizacji naszej ojczyzny i świata poprzez odczytywanie kart Pisma Świętego.

Pod pomnikiem Karola Wojtyły z okazji setnej rocznicy Jego urodzin, delegacja wspólnie z hierarchą włączyła się w akcję #ThankYouJohnPaul2. Polega ona na publikacji zdjęć i filmików z podziękowaniami dla św. Jana Pawła II.

Na zakończenie koordynatorzy poprowadzili modlitwę różańcową dziękczynną za dar życia św. Jana Pawła II w Kaplicy Matki Bożej, gdzie znajduje się najcenniejsza relikwia - przestrzelony pas Papieża Polaka.

Jako organizatorzy Konkursu, staramy się utrzymać kontakt z uczestnikami, być blisko nich, szukając nowych sposobów łączności w wariancie online. Młodzież poprzez komunikatory internetowe podziękowała za transmisję Mszy Świętej oraz obecność i modlitwę koordynatorów na Jasnej Górze, co było dla nas największą nagrodą i wzmocniło nadzieję i ufność w lepsze jutro.

/mwż

Gozdziewicz Ewelina

Ewelina Goździewicz

Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Częstochowa #XIII Spotkanie Młodych z Biblią #Jan Paweł II #abp Wacław Depo
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej