Festiwal w atmosferze jubileuszu w Świętnie

2016/05/11

Tegoroczny – XX a więc jubileuszowy „Festiwal piosenki Religijnej im. św. Jana Pawła II” w Świętnie w gminie Wolsztyn, odbył się w dniach 7 – 8 maja.

DSC07646

Ta ciekawa inicjatywa, której patronuje m.in. Oddział Okręgowy Stowarzyszenia w Poznaniu, fundując też nagrodę dla jednego z laureatów, weszła już na trwałe do kalendarza imprez lokalnych. A z racji prezentowania się na niej młodych wykonawców także z Niemiec i Litwy a konkretnie z Wileńszczyzny, nabrała już charakteru międzynarodowego. Co prawda gros jej uczestników, poczynając od przedszkolaków, po dzieci i młodzież różnych stopni szkół, aż po tę reprezentowaną przez domy i ośrodki kultury, to głównie reprezentanci Wielkopolski i województw ościennych – lubuskiego, zachodniopomorskiego  oraz dolnośląskiego.

DSC07764

Zasadniczą część festiwalu, a więc prezentacje konkursowe, rozdanie nagród, koncert laureatów, już od kilku lat poprzedzają warsztaty muzyczne dla uczestników, prowadzone przez zawodowych muzyków i muzykologów. Głównym celem tych warsztatów jest podniesienie umiejętności muzycznych i wokalnych „młodych artystów” .

DSC07767

Chcąc wskazać na znaczenie tego festiwalu, trzeba powiedzieć, że oprócz tego, że jest on ciekawym zjawiskiem kulturalnym w tej części Wielkopolski, to ma też jeszcze duże znaczenie wychowawcze i formacyjne. Jest bowiem nie tylko formą spotkania się dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych ze sobą, ale i okazją do tworzenia wspólnoty osób wrażliwych na wartości, które ulegają dziś w znacznym stopniu dewaluacji.  Ponadto, co jest równie ważne, przez ten festiwal imienia Jana Pawła II, przypominana jest postać tego Wielkiego Polaka, współczesnego polskiego świętego i Honorowego Obywatela Ziemi Wolsztyńskiej. Festiwal wypełnia w jakiś sposób treści Jego nauczania, dotyczące kultury, zwłaszcza w podkreślaniu poprzez Papieża roli człowieka w tworzeniu kultury we wspólnocie z innymi; kultury będącej wyrazem międzyludzkiej komunikacji, współmyślenia i współdziałania ludzi (por. Gniezno 1979).

DSC07997Jan Paweł II jest nie tylko patronem festiwalu, ale i samej placówki oświatowo – wychowawczej, jaką jest tamtejszy Zespół Szkolno – Przedszkolny, który jest jego głównym organizatorem. To na pewno szczególny patron, który zobowiązuje nauczycieli i wychowawców do szczególnej też odpowiedzialności za budowanie właściwej formacji etycznej dzieci i młodzieży.

DSC07725

Wyrazem docenienia znaczenia tej imprezy jest też niewątpliwie objęcie go patronatem przez ministrów tak edukacji jak i kultury oraz przez biskupa diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, do której to diecezji Świętno przynależy.

DSC07897

I co jeszcze wydaje się ważne to mianowicie to, że dzięki temu festiwalowi, społeczność lokalna tej niewielkiej miejscowości dawnego polsko – niemieckiego pogranicza a także gminy i powiatu, ma okazję poznać znanych przedstawicieli polskiego świata artystycznego – sceny i estrady w ramach imprez towarzyszących. W tym roku byli to m.in.  – Jerzy Zelnik, ks. bp Antoni Długosz znany z niedzielnej audycji dla dzieci „Ziarno” i Alicja Majewska.

DSC07863 DSC07822 DSC08067DSC07643

Na koniec przypomnijmy może jeszcze, że pomysłodawcą i przysłowiowym mózgiem całego tego przedsięwzięcia, jest Jerzy Luftmann, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Pawła II. Dlatego w tym roku z racji  wspomnianego jubileuszu, Oddział Okręgowy Stowarzyszenia w Poznaniu, postanowił wystąpić z wnioskiem do Rady Powiatu Wolsztyńskiego o przyznanie dyrektorowi Luftmannowi tytułu „Zasłużonego dla Powiatu”.

Włodzimierz Chrzanowski, fot. archiwum szkolne

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Alicja Majewska #Civitas Christiana Wolsztyn #festiwal #Jerzy Luftmann #Jerzy Zelnik #ks. bp Antoni Długosz #piosenka #Św. Jan Paweł II #Świętno #Włodzimierz Chrzanowski #Wolsztyn
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej