Z inicjatywy świeckich, których intencją jest pomoc prześladowanym chrześcijanom, w najbliższą niedzielę już po raz ósmy w Rymanowie Zdroju odbędzie się festyn dobroczynny. Wydarzenie wspiera Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Środki, jakie uda się zebrać, pozwolą zakupić busy dla syryjskich dzieci przebywających w Libanie. Pojazdy umożliwią najmłodszym dojazd do szkoły.
Mieli pomysł. W ich sercach mocno wybrzmiewały słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Stanęli przed pytaniem: kto jest tym najmniejszym? Znaleźli odpowiedź! „Ci, którzy płacą ogromną cenę za to, że przyznają się do Chrystusa” – mówi Bogdan Porembski, organizator festynu „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” w Rymanowie Zdroju.
Wydarzenie odbywa się po raz ósmy. Zainicjowała je grupa ludzi, którzy wspólnie modlili się i spotykali w uzdrowiskowej Parafii św. Stanisława Biskupa. Przez lata wsparli m.in. szpital św. Ludwika w Aleppo, schronisko dla ofiar handlu ludźmi w Kenii oraz dzieci z Sudanu Południowego, które schronienie znalazły w Ugandzie.
W tym roku grając, śpiewając, licytując cenne dary i dzieła sztuki, częstując ciastami i regionalnymi potrawami, zbieramy środki na zakup busów dla syryjskich dzieci przebywających w obozach dla uchodźców na terenie Libanu – podkreśla Bogdan Porembski.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie od samego początku wspiera inicjatywę, jaka odbywa się w Rymanowie Zdroju. Organizatorzy za każdym razem konsultują z polską sekcją Stowarzyszenia, kogo objąć wsparciem. Ks. prof. Waldemar Cisło przypomina, że „najmłodsi, którzy żyją na co dzień w obozach dla uchodźców w Libanie, często nie pamiętają swojej ojczyzny”. Wojna w Syrii trwa od 12 lat, a dramatyczną sytuację w kraju pogłębiło trzęsienie ziemi z lutego tego roku.
Ks. prof. Cisło wielokrotnie odwiedzał uczniów, którzy będą na co dzień korzystać z przekazanych busów. Wyjaśnia, że „jeśli my nie pomożemy tym dzieciom i nie damy im książki do ręki, to znajdą się ci, którzy dadzą im karabin”. W Syrii są setki tysięcy dzieci bez możliwości chodzenia do szkoły.
Ich rodziców na to nie stać. W Libanie sytuacja jest podobna, bo katastrofa finansowa spowodowała, że w wielu miejscach skrócono rok szkolny – dodaje dyrektor sekcji polskiej PKWP.
Bogdan Porembski tłumaczy, że festyn nie tylko ma służyć zbiórce pieniędzy, ale pozwala też dotrzeć do ludzi z informacją o prześladowaniach i cierpieniu, z jakim zderzają się chrześcijanie na całym świecie.
Staramy się uświadamiać sobie i innym, że edukacja jest dla syryjskich dzieci przebywających w Libanie jedyną szansą na lepszą przyszłość. Bardzo chcemy tym dzieciom tę szansę stworzyć – podkreśla.
Szkoła jest miejscem, gdzie dzieci różnych religii, mogą dowiedzieć się, czym jest wzajemny szacunek. Doświadczenie biskupów z Bliskiego Wschodu wskazuje, że jeśli uczniowie usiądą razem w jednej ławce, to po latach trudniej będzie im ze sobą walczyć, a zamiast tego zaczną odbudowywać kraj trawiony przez podziały, biedę i głód – dodaje ks. prof. Waldemar Cisło.
Festyn „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” rozpocznie się o godz. 14.00 w Parku nad Czarnym Potokiem. Organizatorzy zachęcają, by śledzić ich profil w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/FestynDobroczynny) oraz stronę internetową (http://www.festynrymanowzdroj.pl/).
Można znaleźć tam program wydarzenia, a także obejrzeć dary, jakie w tym roku przygotowaliśmy na licytację – mówi Bogdan Porembski.
Na aukcji do wylicytowania będą obrazy, ikony, kapliczka, lampion, a nawet stolik kawowy. Jej początek o godz. 16.00. Po licytacji koncert zespołu „Sezon na Czereśnie”. Przed rokiem wiernym w Rymanowie Zdroju towarzyszyło błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka.
@Biuro Prasowe PKWP Polska