Jasnogórscy pielgrzymi wybrali najpiękniejszą choinkę

2016/01/10

Kolejny rekord w konkursie choinkowym na Jasnej Górze został pobity. Pielgrzymi oglądający świerki udekorowane przez dzieci ze szkół i przedszkoli archidiecezji częstochowskiej, zaledwie w ciągu 8 dni, oddali prawie 52 tysiące ważnych głosów. 8 stycznia z udziałem uczestników Konkursu, przeora klasztoru i jasnogórskiej orkiestry dętej, odbył się wielki finał.

W ósmej edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę wzięło udział 27 szkół i 13 przedszkoli. Głównym jego celem jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób. Zadaniem uczestników Konkursu jest przygotowanie własnoręcznie choinkowych ozdób, przyniesienie ich na Jasną Górę i przystrojenie drzewek.

Konkursowe jury stanowią jasnogórscy pielgrzymi, którzy poprzez wrzucanie kartek do specjalnie przygotowanych urn, wybierają ich zdaniem najpiękniej udekorowany świerk.

Pierwsze miejsce zajęła „siedemnastka”, to choinka Szkoły Podstawowej Nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie. Na tym drzewku znalazły się różne ozdoby wykonane z papieru, folii a nawet starych żarówek. Drzewko zwycięzców doceniło ponad 7,8 tys. pielgrzymów. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wygraliśmy. Cieszymy się bardzo, bo bardzo dużo się napracowaliśmy – mówili uczniowie.

Drugie miejsce zdobyła choinka nr 19 Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Wierzchowisku. Szymon reprezentujący tę placówkę powiedział: „zajęliśmy drugie miejsce i jesteśmy bardzo z tego dumni. Nie sądziliśmy, że aż tak wysoko zajdziemy, szczególnie dlatego, że to jest nasz pierwszy konkurs, i już myślimy nad kolejnymi ozdobami za rok”.

Trzecie miejsce zdobyło drzewko oznaczone numerem 8 przyozdobione przez maluchy z Przedszkola Niepublicznego Czerwony Kapturek w Częstochowie. – To jest konkurs, który nasze dzieci uwielbiają. Zawsze razem przygotowujemy ozdoby, potem ubieramy choinkę a następnie dzieci przyprowadzają rodziców, robią sobie pamiątkowe zdjęcia, to jest co nas bardzo integruje – powiedziała opiekunka przedszkolaków.

Zwycięzcy otrzymali sprzęt sportowy a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy ze zdjęciem udekorowanej przez siebie choinki. – Gratuluję wam tylu pięknych pomysłów, każda choinka to swoiste arcydzieło – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry podsumowując Konkurs. Jak zauważył, każde z drzewek jest pierwsze, ale „ponieważ jest to konkurs, to pielgrzymi wybierają to najpierwsze”. – Dziękuję dzieciom i nauczycielom, katechetom, którzy was inspirowali, dziękuję za podjęty trud. Jestem przekonany, że tymi wesołymi choinkami uradowaliście Pana Jezusa i sprawiliście Mu najpiękniejszy prezent – dodał jasnogórski przeor i już zaprosił do szukania pomysłów na kolejne Boże Narodzenie.

Wielki finał VIII edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę zgromadził licznie przybyłe na Jasną Górę dzieci i opiekunów. Jak zwykle i tym razem pomysłowość i oryginalność, dzieci i nauczycieli, zaskoczyły wszystkich. Ozdoby choinkowe nawiązują do 1050. rocznicy chrztu Polski, wzywają do modlitwy za Ojczyznę, przypominają o Roku Miłosierdzia, o polskich świętych. Są drzewka „ekologiczne”, na których zawisły zużyte żarówki, reniferki z rolek z papieru, gwiazdki z butelek, korków czy patyków. Nie zabrakło drucianych gwiazdek, kolorowych bombek, łańcuchów, włosów anielskich. Ozdobione przez dzieci choinki można jeszcze podziwiać w Jasnogórskim Wieczerniku do 9 lutego, czyli wtorku przed środą popielcową.

Organizatorami Konkursu na Wieczernikowi Choinkę są: klasztor oo. Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Inicjatywę wsparły Lasy Państwowe i Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.

Izabela Tyras

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #częstochowa #Jasna Góra #tradycje świąteczne #Wieczernikowa Choinka
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej