prof.

Finał XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej za nami!

2020/10/27

Wyjątkowa edycja, wyjątkowy Finał – tak określić można zmagania 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego część ustna Finału odbyła się 27 października w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Warszawie. Po raz pierwszy w historii ostateczne rozgrywki pomiędzy najlepszymi siedmioma finalistami przeprowadzono w formie transmisji online.

Pisemny etap Finału również odbył się wirtualnie – na dedykowanej platformie online. Przystąpiło do niego 125. uczestników z całej Polski, natomiast w pierwszym, szkolnym etapie Konkursu wzięło udział 6200. uczniów szkół ponadpodstawowych.

O wrażeniach po tegorocznej edycji opowiedziała Agnieszka Zalewska, krajowy koordynator Konkursu. - 24. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej był wyjątkowy pod wieloma względami, odbył się w niełatwej rzeczywistości, w nowej formule online, co rodziło przed nami nowe wyzwania, którym jako organizatorzy staraliśmy się najlepiej jak potrafimy podołać. Szczególnie wartym docenienia jest zaangażowanie uczestników, którzy w tym ciężkim czasie zdecydowali się wziąć udział w Konkursie i mimo niesprzyjających okoliczności byli tak wspaniale przygotowani. Dziękujemy również katechetom za pomoc w przygotowaniach i koordynację w szkołach. Serdecznie podziękowania składam również naszym przyjaciołom, parterom oraz osobom, które włożyły wiele serca w przygotowanie tego dzieła. Dziś Finał wydarzenia, Bogu niech za to będą dzięki! – mówiła Agnieszka Zalewska.

Święto biblijne rozpoczęło się od Mszy Świętej pod przewodnictwem JE Księdza Biskupa Wojciecha Osiala w Kościele pw. św. Leonarda i św. Małgorzaty w Łowiczu. Dzięki uprzejmości łowickiego Gościa Niedzielnego, mogliśmy łączyć się duchowo z zebranymi w świątyni za pośrednictwem transmisji online.

Czytajmy codziennie kilka wersetów z Biblii. Zacznijmy od Ewangelii: trzymajmy ją otwartą na stoliku nocnym w domu, nośmy ją ze sobą w kieszeni, wyświetlajmy na telefonach komórkowych, pozwólmy, by inspirowała nas każdego dnia - tymi słowami rozpoczął część główną wydarzenia Mateusz Gawroński. Prowadzący oddał głos również p. Sławomirowi Józefiakowi oraz p. Maciejowi Szepietowskiemu, którzy pragnęli serdecznie pozdrowić i podziękować uczniom za wyjątkową wytrwałość i mobilizację w trudnym dla wszystkich okresie.

Ostatecznie Komisja Konkursowa w składzie: przewodniczący ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, ks. dr hab. Mirosław Jasiński, ks. dr Dariusz Wojtecki oraz Agnieszka Zalewska jako konsultant Komisji, przyznała miejsca według następującego porządku:

I - Nataniel Owczarski – diecezja bydgoska, opiekun ks. Łukasz Kucharski

II - Agata Spręga – diecezja pelplińska, opiekun Mirosław Lange

III - Faustyna Pachacz – diecezja sandomierska, opiekun Renata Pachacz, ks. Sebastian Kula

IV - Zofia Michałowicz – diecezja włocławska, opiekun ks. Mateusz Włosiński

V - Patrycja Sabat – diecezja sandomierska, opiekun Bogusław Łój

VI - Karolina Kończak – diecezja koszalińsko-kołobrzeska, opiekun ks. Artur Kucharski

VII - Jessica Aniśkiewicz – diecezja gliwicka, opiekun ks. Mariusz Woźniak

Laureaci mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia, filozofia, historia, pedagogika, italianistyka, filologia polska, prawo kanoniczne, dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Ponadto, najlepsi wraz z katechetami udadzą się na zagraniczne pielgrzymki do Ziemi Świętej. Czekają na nich również liczne upominki, sprzęt elektroniczny oraz nagrody książkowe.

Na zakończenie, Mateusz Gawroński poinformował wszystkich o niespodziance. Mając na uwadze wysoki poziom tegorocznej edycji oraz chcąc docenić zaangażowanie uczestników, którzy mimo niesprzyjających okoliczności byli tak wspaniale przygotowani, organizator postanowił przyznać wyróżnienia trzem osobom wyłonionym w dodatkowym etapie Konkursu. Kolejne zmagania odbędą się 10 listopada i będą dotyczyć tych, którzy w części pisemnej Finału uzyskali punktację powyżej i równą 87. punktów.

Gratulujemy tegorocznym laureatom i do zobaczenia na dodatkowym etapie Konkursu, a potem na kolejnej, jubileuszowej już edycji!

Transmisja Finału dostępna jest pod linkiem:

/mwż

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#OKWB #24. edycja OKWB
© Civitas Christiana 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej