Gdańsk: Poezja dobra na wszystko

2017/01/12
w.jpg

Poezja jest dobra na wszystko i zawsze. Słowo jest źródłem prawdy niezmiennej. Spotkania autorskie i poetyckie przy muzyce oraz spotkanie młodych twórców zwieńczyły 2016 rok w gdańskiej “Galerii Mariackiej”. Odbyły się one jako realizacja celów statutowych Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, a zarazem stanowiły część projektu dofinansowanego z budżetu Miasta Gdańska.

Dwa spotkania poetycko – muzyczne z poezją Kazimierza Sakowicza dotykały spraw istotnych dla przeżywania relacji z drugim człowiekiem i Stwórcą. „Poezja miłości” w ujęciu poety to poezja otwarta na ludzi, czuła i delikatna, a zarazem odpowiedzialna :

miłość to taka przedziwna zależność
im większa tym mniej sobą zajęta
ma tyle w sobie zawziętości
że może wszystko w nas odmienić…”

W „ Poezji cierpienia” poeta wierszami przedstawił swoją wizję sensu cierpienia oraz jego rozmaitość. Cierpienia, które  towarzyszy nam, począwszy od indywidualnego a skończywszy na ogólnonarodowym:

 … przecież głupota jest miarą zapomnienia
z niej to rodzą się kolejne zakręty historii

Pisze poeta o tym jak Bóg współcierpi z nami:

a Bóg jak to Bóg przybity do krzyża
cierpi za nas i z nami
i jak historia zawsze przynosi nam konsekwencję poprzednich wyborów:
przyszłość jest zawsze konsekwencją byłego…”

Oba spotkania wzbogacone muzyką przygotowaną przez dr Joannę Orzeł.

DSCN3979

Kolejnym było autorskie spotkanie z poezją Krystyny Holly – członkini  gdańskiego oddziału “Civitas Christiana”, dziennikarki katolickiej, pedagog, psycholog. W swojej poezji autorka powraca do lat intensywnej pracy pedagogicznej, gdy spotykając się z wieloma trudnymi sprawami  relacji międzyludzkich, musiała odczuwać cierpienie owych relacji. Zamieniała je w słowa, wiersze, wciąż ucząc nas, jak ważna jest miłość i odpowiedzialność za drugiego człowieka.

Poezja jest dobra na wszystko i zawsze. Słowo jest źródłem prawdy niezmiennej. na zdjęciu spotkanie podczas wieczoru autorskiego poety Wojciecha Wencla w
Poezja jest dobra na wszystko i zawsze. Słowo jest źródłem prawdy niezmiennej. Na zdjęciu spotkanie podczas wieczoru autorskiego poety Wojciecha Wencla w “Galerii Mariackiej”. / fot. W. Jaroszewicz

Równie ubogacający był wieczór autorski gdańskiego poety Wojciecha Wencla, który był ucztą dla zmysłu słuchania. Poeta skupił się przede wszystkim na pamięci narodowej oraz na przywracaniu pamięci poetów odrzuconych i zapomnianych. W najnowszym tomiku „Epigonia” wprowadza nas w trudną najnowszą historię. Jako poeta „wartości narodowych” Wojciech Wencel pisze o sprawach dla nas trudnych:

Smutna jest poezja
która szuka prawdy,
ojczyzna
wsparta na słupach ognia
trwa nieugaszona

W sposób wyrazisty i poetycki Wencel określa naszą rzeczywistość. Ponad godzinna dyskusja o przenikaniu się polityki, poezji i życiu pozwoliła pełniej poznać twórcę odrzucanego przez elity lewicy laickiej.

Ostatnie spotkanie było dedykowane młodym, którzy w odpowiedzi na ogłoszony konkurs „Gdańsk miastem pamięci” nadesłali swoje utwory. Jury przewodniczył prof. Kazimierz Nowosielski, który wybierając z wielu nadesłanych prac nagrodził trójkę młodych autorów.  Oliwia Gierszewska, Joanna Antoniewicz i Dawid Lentka odbierając swoje nagrody byli wzruszeni. Laureaci mieli także okazję uczestniczyć z innymi w warsztatach poetyckich prowadzonych przez profesora Nowosielskiego.

K.S.

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Gdańsk #Galeria Mariacka #Kazimierz Sakowicz #Krystyna Holly #poezja #Wojciech Wencel
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej