Poezja jest dobra na wszystko i zawsze. Słowo jest źródłem prawdy niezmiennej. Spotkania autorskie i poetyckie przy muzyce oraz spotkanie młodych twórców zwieńczyły 2016 rok w gdańskiej “Galerii Mariackiej”. Odbyły się one jako realizacja celów statutowych Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, a zarazem stanowiły część projektu dofinansowanego z budżetu Miasta Gdańska.
Dwa spotkania poetycko – muzyczne z poezją Kazimierza Sakowicza dotykały spraw istotnych dla przeżywania relacji z drugim człowiekiem i Stwórcą. „Poezja miłości” w ujęciu poety to poezja otwarta na ludzi, czuła i delikatna, a zarazem odpowiedzialna :
…miłość to taka przedziwna zależność
im większa tym mniej sobą zajęta
ma tyle w sobie zawziętości
że może wszystko w nas odmienić…”
W „ Poezji cierpienia” poeta wierszami przedstawił swoją wizję sensu cierpienia oraz jego rozmaitość. Cierpienia, które towarzyszy nam, począwszy od indywidualnego a skończywszy na ogólnonarodowym:
… przecież głupota jest miarą zapomnienia
z niej to rodzą się kolejne zakręty historii
Pisze poeta o tym jak Bóg współcierpi z nami:
a Bóg jak to Bóg przybity do krzyża
cierpi za nas i z nami
i jak historia zawsze przynosi nam konsekwencję poprzednich wyborów:
przyszłość jest zawsze konsekwencją byłego…”
Oba spotkania wzbogacone muzyką przygotowaną przez dr Joannę Orzeł.
Kolejnym było autorskie spotkanie z poezją Krystyny Holly – członkini gdańskiego oddziału “Civitas Christiana”, dziennikarki katolickiej, pedagog, psycholog. W swojej poezji autorka powraca do lat intensywnej pracy pedagogicznej, gdy spotykając się z wieloma trudnymi sprawami relacji międzyludzkich, musiała odczuwać cierpienie owych relacji. Zamieniała je w słowa, wiersze, wciąż ucząc nas, jak ważna jest miłość i odpowiedzialność za drugiego człowieka.
Równie ubogacający był wieczór autorski gdańskiego poety Wojciecha Wencla, który był ucztą dla zmysłu słuchania. Poeta skupił się przede wszystkim na pamięci narodowej oraz na przywracaniu pamięci poetów odrzuconych i zapomnianych. W najnowszym tomiku „Epigonia” wprowadza nas w trudną najnowszą historię. Jako poeta „wartości narodowych” Wojciech Wencel pisze o sprawach dla nas trudnych:
Smutna jest poezja
która szuka prawdy,
ojczyzna
wsparta na słupach ognia
trwa nieugaszona
W sposób wyrazisty i poetycki Wencel określa naszą rzeczywistość. Ponad godzinna dyskusja o przenikaniu się polityki, poezji i życiu pozwoliła pełniej poznać twórcę odrzucanego przez elity lewicy laickiej.
Ostatnie spotkanie było dedykowane młodym, którzy w odpowiedzi na ogłoszony konkurs „Gdańsk miastem pamięci” nadesłali swoje utwory. Jury przewodniczył prof. Kazimierz Nowosielski, który wybierając z wielu nadesłanych prac nagrodził trójkę młodych autorów. Oliwia Gierszewska, Joanna Antoniewicz i Dawid Lentka odbierając swoje nagrody byli wzruszeni. Laureaci mieli także okazję uczestniczyć z innymi w warsztatach poetyckich prowadzonych przez profesora Nowosielskiego.
K.S.
mk