Gliwice: „Pod Ligoniowym Laurem”

2019/03/4
53086160-2782253728453311-7243206570811588608-o.jpg

1 marca 2019 r. w Gliwicach odbyło się inauguracyjne spotkanie z cyklu „Pod Ligoniowym Laurem”. Gościliśmy prof. Franciszka Marka, laureata i członka Kapituły Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia oraz Macieja Szepietowskiego Sekretarza Kapituły.

Poprzez nasze spotkania chcemy wpisać się w realizację podstawowego celu Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia, jakim jest promocja wartości chrześcijańskich i humanistycznych, patriotyzmu, etosu pracy oraz oddania dla Ziemi Śląskiej.

Z rodziną Ligoniów związane jest także kawiarenka w której się spotkaliśmy, należy ona bowiem do krewnej Juliusza Ligonia.

Nasz cykl został zainaugurowany niezwykle ciekawą i wnikliwą prelekcją prof. Franciszka Marka poświęconą wielowiekowej kulturze Śląska. Profesor przekonywał, że nasz region na przestrzeni dziejów zawsze odznaczał się wysokim rozwojem społecznym i kulturowym. Nad Śląskiem unosi się „Legenda Piastów”, dlatego też polskość tego regionu przetrwała pomimo wielu zawirowań historii.

Maciej Szepietowski przybliżył obecnym historię samej Nagrody. Wręczona po raz pierwszy w roku 1963 jest przyznawana po dziś dzień i stanowi najstarszą Śląską nagrodę regionalną. Bywały lata, w których z uwagi na sytuację społeczno-polityczną Nagrody nie przyznawano, toteż jak dotąd Ligoniowe Laury wręczono 45. razy. W ostatnich latach Nagroda zyskała na znaczeniu. Jest wręczana na auli Wydziału Teologicznego UŚ i cieszy się obecnością przedstawicieli hierarchii kościelnej oraz władz samorządowych.

Spośród dotychczasowych laureatów należy wymienić choćby: abp. Alfonsa Nossola, Wojciecha Kilara, prof. Jana Miodka, prof. Mariana Zembalę, zespół „Śląsk”, Franciszka Pieczkę czy Henryka Jana Botora.

Więcej zdjęć na naszym profilu FB

https://www.facebook.com/CivitasKatowice

Michał Kosche

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#etos pracy #oddanie dla Ziemi Śląskiej #patriotyzm #prawo #promocja #spotkanie #wartości religijne #wykład #ZIemia Śląska
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej