1 marca 2019 r. w Gliwicach odbyło się inauguracyjne spotkanie z cyklu „Pod Ligoniowym Laurem”. Gościliśmy prof. Franciszka Marka, laureata i członka Kapituły Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia oraz Macieja Szepietowskiego Sekretarza Kapituły.
Poprzez nasze spotkania chcemy wpisać się w realizację podstawowego celu Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia, jakim jest promocja wartości chrześcijańskich i humanistycznych, patriotyzmu, etosu pracy oraz oddania dla Ziemi Śląskiej.
Z rodziną Ligoniów związane jest także kawiarenka w której się spotkaliśmy, należy ona bowiem do krewnej Juliusza Ligonia.
Nasz cykl został zainaugurowany niezwykle ciekawą i wnikliwą prelekcją prof. Franciszka Marka poświęconą wielowiekowej kulturze Śląska. Profesor przekonywał, że nasz region na przestrzeni dziejów zawsze odznaczał się wysokim rozwojem społecznym i kulturowym. Nad Śląskiem unosi się „Legenda Piastów”, dlatego też polskość tego regionu przetrwała pomimo wielu zawirowań historii.
Maciej Szepietowski przybliżył obecnym historię samej Nagrody. Wręczona po raz pierwszy w roku 1963 jest przyznawana po dziś dzień i stanowi najstarszą Śląską nagrodę regionalną. Bywały lata, w których z uwagi na sytuację społeczno-polityczną Nagrody nie przyznawano, toteż jak dotąd Ligoniowe Laury wręczono 45. razy. W ostatnich latach Nagroda zyskała na znaczeniu. Jest wręczana na auli Wydziału Teologicznego UŚ i cieszy się obecnością przedstawicieli hierarchii kościelnej oraz władz samorządowych.
Spośród dotychczasowych laureatów należy wymienić choćby: abp. Alfonsa Nossola, Wojciecha Kilara, prof. Jana Miodka, prof. Mariana Zembalę, zespół „Śląsk”, Franciszka Pieczkę czy Henryka Jana Botora.
Więcej zdjęć na naszym profilu FB
Michał Kosche
/md