Gniezno: Mecenat Skarbów Słowa

2013/09/16

W ramach akcji ratowania dawnych ksiąg, dokumentów, zabytków piśmiennictwa, w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie powstał pomysł „zaadoptowania” konkretnego zabytku słowa pisanego, wymagającego pilnej konserwacji. Dokonując wpłaty, można sfinansować zarówno całą jego konserwację, jak i złożyć się na nią z innymi miłośnikami historii.

Wielkim Mecenasem Skarbów Słowa zostało także nasze Stowarzyszenie dzięki wpłacie środków finansowych na renowację dzieła prawniczego Summa Rajmunda z Pennaforte – to rękopis z XIII wieku, pisany na pergaminie, iluminowany, w oprawie introligatorskiej z XVIII/XIX wieku; sygnatura: BK Ms 8.

10 czerwca w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie odbyła się I Sesja Mecenatu Skarbów Słowa, podczas której zaprezentowano dotychczasowe prace konserwatorskie. Bp Krzysztof Wętkowski przekazał podziękowania od prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka oraz wręczył dyplomy „Mecenasa i Miłośnika Skarbów Słowa” na ręce przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowita Gawskiego.

Dofinansowanie konserwacji tego dzieła przez nasze Stowarzyszenie jest wyrazem troski o historię i kulturę narodową. Jak mówi przewodniczący Ziemowit Gawski: w Gnieźnie są największe i najważniejsze zabytki naszej historii, naszego dziedzictwa narodowego, które wymagają zabezpieczenia dla przyszłych pokoleń, aby także one mogły korzystać tego wszystkiego, co jest dorobkiem naszej ojczystej kultury…

Podczas spotkania zrelacjonowano przebieg prac konserwacyjnych dzieł, m.in. Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego – najcenniejszej księgi w Polsce, przechowywanej w gnieźnieńskim Archiwum. Przebieg prac konserwatorskich omówiła dr Małgorzata Pronobis-Gajdzis, która zaprezentowała poszczególne etapy konserwacji. Warto dodać, że Złoty Kodeks Gnieźnieński 19 kwietnia 2013 r. został wpisany na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Ewelina Goździewicz (kw)

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#gniezno
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej