Gryficki opłatek

2013/02/7

Relacja z bożonarodzeniowego spotkania w Gryficach.

Bożonarodzeniowe spotkanie środowiska Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gryficach rozpoczęło się Mszą Świętej o godz. 11.15 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, która sprawowano w intencji o Boże błogosławieństwo dla członków „Civitas Christiana” i ich rodzin na 2013 Rok. Podczas Eucharystii odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru p.w. Św. Cecylii pod kierunkiem pani Małgorzaty Drelich – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Gryficach. Wierni włączali się w śpiew kolęd, co stworzyło miłą i radosna atmosferę. Podczas Liturgii Słowa przewodnicząca Teresa Bzdurska czytała Pismo Święte, a na zakończenie złożyła wszystkim obecnym na Eucharystii życzenia noworoczne.

Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie opłatkowe w salce przy parafii NSPJ. Na wstępie głos zabrała przewodnicząca Teresa Bzdurska i powitała wszystkich przybyłych gości m.in. proboszcza parafii ks. Ireneusza Pastryka, burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła z małżonką, dyrektora Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Pawła Majewicza z małżonką, Bernardę Korycko – kierowniczkę stowarzyszenia, przewodniczącą KS ”Civitas Christiana” w Nowogardzie Barbarę Gontarską z delegacją, przedstawicieli NSZZ „ Solidarność”, Związku Sybiraków, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów RP, panią Małgorzatę Drelich z małżonkiem i chórem p.w. Św. Cecylii oraz członków i sympatyków stowarzyszenia. Następnie przedstawiła pokrótce działalność stowarzyszenia za 2012 r. nawiązując do wydarzeń związanych z atakiem na wartości katolickie w naszej Ojczyźnie m.in. Marsze w obronie TV „ Trwam”, zbezczeszczenie Biblii przez Adama Darskiego „ Nergala”, opluwanie krzyża i usuwanie Go z przestrzeni publicznej, nie rozwiązanej tragedii smoleńskiej oraz ataku szaleńca na cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Przewodnicząca przypomniała o bolesnej utracie w minionym roku dwóch gryfickich kapłanów: śp. ks. kanonika Zygmunta Nogi i śp. ks. prałata Jerzego Sosny.

W dalszej części głos zabrał burmistrz Andrzej Szczygieł, który podziękował za kolejne zaproszenie na spotkanie opłatkowe i złożył wszystkim jak najserdeczniejsze życzenia na Nowy 2013 rok. W swojej wypowiedzi nawiązał do 750 – lecia nadania praw miejskich dla Gryfic i Archidiecezjalnych Dni Młodych, które po raz drugi odbędą się w Gryficach. Następnie Alicja Czerwińska dedykowała swój wiersz pt. „Polskie kolędowanie”.

Ks. proboszcz Ireneusz Pastryk przed pobłogosławieniem opłatka nawiązał do odejścia obu gryfickich kapłanów i prosił o pamięć za nich w swoich modlitwach i wypominkach.

Podczas wspólnego łamania się opłatkiem przewijały się życzenia zdrowia, miłości i błogosławieństwa Bożego. Podczas poczęstunku głos zabrał dyrektor stowarzyszenia Paweł Majewicz, który życzył obecnym, żeby Chrystus przyszedł do każdego z nas, ale żeby nie przeszedł, żeby zatrzymał się w naszych sercach na dłużej, a nie tylko na Święta. Ciepłe życzenia w formie zaśpiewanej urokliwej kolędy złożyła kierowniczka Bernarda Korycko a pani Alicja Czerwińska zaśpiewała skomponowaną przez siebie piosenkę „Mała Ojczyzna”, w której nawiązała do miłości i zgody wśród nas i naszej gryfickiej społeczności. Do śpiewu dołączyli się wszyscy obecni trzymając się za ręce.

Pani Małgorzata Drelich złożyła życzenia świąteczno – noworoczne i zaintonowała kolędę „Wśród nocnej ciszy” a wszyscy obecni dołączyli się do wspólnego śpiewania.

Takie spotkania są bardzo potrzebne do zacieśniania cieplejszych relacji międzyludzkich i tworzenia więzi wspólnotowych. Nasze spotkanie w Gryficach przebiegło w miłej, serdecznej i radosnej atmosferze. Życzymy sobie i wszystkim czytelnikom, aby ta atmosfera trwała w naszych sercach przez cały 2013 rok!

Teresa Bzdurska

 

 

                                                                                           

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej