Mass

Irlandia: akcja młodych katolików „Pozwólcie nam iść na Mszę”

2020/11/12

Młodzi irlandzcy katolicy opublikowali film z prośbą o otwarcie kościołów i przywrócenie Mszy Świętych w ich kraju. Akcja pod nazwą Pozwólcie nam iść na Mszę (ang. Let us go to Mass) jest reakcją na, zdaniem wielu, niespójne i niesprawiedliwe traktowanie wiernych względem osób uczestniczących w innych zgromadzeniach publicznych.

W nagraniu padają słowa: Wydarzenia takie jak mecze futbolu irlandzkiego, tłumne marsze popierające ruch Black Lives Matter, kolacja klubu golfowego Oireachtas, w której uczestniczyli także politycy, czy transmitowane przez narodową stacje RTE masowe świętowanie ogłoszenia Joe Bidena nowym prezydentem USA odbyły się bez przeszkód. Obiekty sportowe, szkoły są otwarte. Nie zrezygnowano z  uroczystości takich jak śluby i pogrzeby. Możliwe jest swobodne podróżowanie i wjazd turystów i pracowników do Irlandii. Jednocześnie zamknięto kościoły i odcięto nas od uczestniczenia w Mszach Świętych i przyjmowania sakramentów. To niespójne i niesprawiedliwe.

Młodzi akcentują także, że według danych rządu irlandzkiego nabożeństwa religijne należą do najbezpieczniejszych jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Pomimo wszystkich wymienionych argumentów, władze odmawiają publicznego oddawania czci Bogu.

Jedna z kobiet występująca w filmie podkreśla, że takie praktyki to nic innego jak jawne naruszenia art. 44 irlandzkiej konstytucji, który stanowi: „Państwo uznaje, iż publiczne oddawanie czci i hołdu jest należne Bogu Wszechmocnemu. Otacza Jego Imię czcią i szacunkiem oraz poważa religię. Każdemu obywatelowi gwarantuje się wolność sumienia, swobodę wyznania i swobodę praktyk religijnych, z uwzględnieniem zasad porządku pub-licznego i moralności”.

- Do wszystkich polityków którzy słuchają tego nagrania: proszę, pozwólcie nam iść na Mszę. Uszanujcie nasze prawa i przekonania, ale przede wszystkim okażcie szacunek Bogu. Ponaglamy: otwórzcie drzwi kościołów, nie zabierajcie nam możliwości spotkania z Jezusem - mówi kobieta. Wtórują jej młodzi ludzie, ale także wszyscy katolicy w Irlandii, którzy czują się dyskryminowani.

Film można obejrzeć pod adresem:

na podstawie: Catholic Arena

/mwż

© Civitas Christiana 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej