Młodzi irlandzcy katolicy opublikowali film z prośbą o otwarcie kościołów i przywrócenie Mszy Świętych w ich kraju. Akcja pod nazwą „Pozwólcie nam iść na Mszę” (ang. „Let us go to Mass”) jest reakcją na, zdaniem wielu, niespójne i niesprawiedliwe traktowanie wiernych względem osób uczestniczących w innych zgromadzeniach publicznych.
W nagraniu padają słowa: „Wydarzenia takie jak mecze futbolu irlandzkiego, tłumne marsze popierające ruch Black Lives Matter, kolacja klubu golfowego Oireachtas, w której uczestniczyli także politycy, czy transmitowane przez narodową stacje RTE masowe świętowanie ogłoszenia Joe Bidena nowym prezydentem USA odbyły się bez przeszkód. Obiekty sportowe, szkoły są otwarte. Nie zrezygnowano z uroczystości takich jak śluby i pogrzeby. Możliwe jest swobodne podróżowanie i wjazd turystów i pracowników do Irlandii. Jednocześnie zamknięto kościoły i odcięto nas od uczestniczenia w Mszach Świętych i przyjmowania sakramentów. To niespójne i niesprawiedliwe.”
Młodzi akcentują także, że według danych rządu irlandzkiego nabożeństwa religijne należą do najbezpieczniejszych jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Pomimo wszystkich wymienionych argumentów, władze odmawiają publicznego oddawania czci Bogu.
Jedna z kobiet występująca w filmie podkreśla, że takie praktyki to nic innego jak jawne naruszenia art. 44 irlandzkiej konstytucji, który stanowi: „Państwo uznaje, iż publiczne oddawanie czci i hołdu jest należne Bogu Wszechmocnemu. Otacza Jego Imię czcią i szacunkiem oraz poważa religię. Każdemu obywatelowi gwarantuje się wolność sumienia, swobodę wyznania i swobodę praktyk religijnych, z uwzględnieniem zasad porządku pub-licznego i moralności”.
- Do wszystkich polityków którzy słuchają tego nagrania: proszę, pozwólcie nam iść na Mszę. Uszanujcie nasze prawa i przekonania, ale przede wszystkim okażcie szacunek Bogu. Ponaglamy: otwórzcie drzwi kościołów, nie zabierajcie nam możliwości spotkania z Jezusem - mówi kobieta. Wtórują jej młodzi ludzie, ale także wszyscy katolicy w Irlandii, którzy czują się dyskryminowani.
Film można obejrzeć pod adresem:
na podstawie: Catholic Arena
/mwż