Tradycyjnie już w jasnogórskich uroczystościach Matki Bożej Częstochowskiej - 26 sierpnia, wzięła udział delegacja Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Tegoroczna pielgrzymka do Jasnogórskiej Matki była jednak wyjątkowa, bo przedstawiciele wspólnoty „przywieźli ze sobą Prymasa Wyszyńskiego” - obraz z jego wizerunkiem, takim samym, który towarzyszy nam w codziennej pracy formacyjnej, jest w wielu naszych oddziałach.
Obraz został ofiarowany Jasnej Górze podczas Sumy odpustowej celebrowanej na Szczycie o godz. 11.00. W procesji z darami wnieśli go: Sławomir Józefiak i Maciej Szepietowski.
Okoliczności były szczególne, bo w tegoroczne święto wpisały się przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej.
Per Mariam. Jasna Góra jest niczym bezpieczny port, w którym jesteśmy wolni, u stóp częstochowskiej Maryi odnajdujemy pokój i siłę.
- przypomniał podczas Mszy św. Prymas Polski.
Abp Wojciech Polak podkreślał w kazaniu, że Kościół choć naznaczony dziś kryzysami i doświadczeniami grzechów ludzi jest jedyną drogą do naszego bycia przy Chrystusie. Nie prowadzi on teoretycznych lekcji o miłości i miłosierdziu, nie upowszechnia filozofii, ale uczy przykładem. Prymas Polski przypominał, że żaden człowiek niezależnie od wyznawanej religii czy pochodzenia, nie może być instrumentem walki politycznej, i to, że każde ludzkie życie jest święte:
święte jest życie nienarodzonego dziecka i święte jest życie starca doświadczonego chorobą, święte jest życie człowieka zmagającego się z ubóstwem i bezdomnością, uciekającego przed głodem i wojną.
Abp Polak podziękował tym wszystkim, którzy choć doświadczyli zranień, zawiedzenia czy zwykłego ludzkiego rozczarowania, potrafią nadal kochać i wybaczać, i modlić się za Kościół.
Podczas Sumy tradycyjnie ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Wyszyński. Minęło 65-lat od ich złożenia na Jasnej Górze.
Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów podkreślał, że „to wszystko, co wówczas stanowiło ich treść przenosimy w nasze czasy”.
Na nowo Tobie, Królowo Polski, zawierzamy codzienny trud budowania życia prawdziwie chrześcijańskiego, życia rodzinnego, społecznego, państwowego opartego na fundamencie Bożych Przykazań, na poszanowaniu godności ludzkiej i życia każdego człowieka.
– przypominał o. Generał.
Śluby to modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu. Zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością.
Ponowienie ślubów poprzedził i zakończył dźwięk jasnogórskich fanfar.
W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze w wigilię święta zabrzmiało oratorium „Soli Deo per Mariam” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach. To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Bogu przez Maryję w formie dziesięciu pieśni.
Libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, muzykę skomponowali krakowscy muzycy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka.
Oratorium powstało z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Zakonu Paulinów. „Civitas Christiana” ma też w nim swój udział, bo wsparło wydanie płyty DVD.
Izabela Tyras
/mwż