Jasna Góra: 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021/9/27
cover fb PMiR2021m

Pod hasłem "Pójdźcie do Józefa" na Jasną Górę przybyła w niedzielę (26.09) 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

W programie dwudniowego spotkania przewidziano m.in. wykład pt. ”Miłość cierpliwa jest, czyli o małżeńskich potrzebach”, który wygłosili Monika i Marcin Gomułkowie, rodzice trojga dzieci, przedsiębiorcy i ewangelizatorzy, członkowie Rady Duszpasterskiej Diecezji Toruńskiej. Na temat „Rok Rodziny Amoris Laetitia” głos zabrał ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP, a kwestie wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych poruszył ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

Centralnym punktem była Msza św. w niedzielę, o godz. 11.00, na szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem ks. bp. Grzegorza Rysia, ordynariusza archidiecezji łódzkiej.

W homilii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wskazał:

- Jest ogromna, otwarta przestrzeń współpracy w trosce o rodzinę - mówił arcybiskup, podkreślając, że - jak wynika z wielu badań - rodzina jest najważniejszą wartością także dla tych, którzy nie podzielają wiary w Boga. Hierarcha przestrzegał, by nikogo nie wykluczać i nie rezygnować z relacji z ludźmi, deklarującymi inne wartości.

Zwrócił uwagę również, iż ewangeliczna troska o „najmniejszych" realizuje się w rodzinach poprzez okazywanie troski o dzieci, a także o chorych czy niepełnosprawnych członków rodziny oraz seniorów.

- W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które nie uczy się tego od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania - powiedział metropolita łódzki.

Państwo, Kościół - wszyscy uczymy się od rodziny; a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentracje na najmniejszych - dodał arcybiskup.

W trakcie liturgii małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia, a nowi doradcy życia rodzinnego złożyli ślubowanie. Eucharystię zwieńczyło zawierzenie małżeństw i rodzin Matce Bożej Królowej Polski.

Warto przypomnieć. W czasie uroczystości na Skałce w Krakowie, 8 maja 1978 roku, Prymas Tysiąclecia mówił:

Z ładem serca każdego rodaka musi się łączyć ład rodziny, bo w rodzinie buduje się porządek społeczny. Tam powstaje organizm narodowy, gdyż naród składa się z rodzin. Dlatego też rodzina, jej prawa, bezpieczeństwo i pokój muszą stać na czele wszystkich zadań życia społecznego i publicznego. Tylko tak rodzi się ład moralno-społeczny, na czele którego stoi zasada: trzeba wszystko czynić, aby przedstawiciele rodzin mieli odpowiednie warunki bytowania, aby mogli zabezpieczyć życie swoich rodzin przed wyzyskiem, niedostatkiem, nędzą i sponiewieraniem, przed poświęceniem potrzeb i zadań życia rodzinnego innym celom, zwłaszcza gospodarczym i politycznym.

Zapraszamy do obejrzenia, materiału filmowego. Źródło: studio TVP Niedziela

/uk

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej