Jeden z najważniejszych kościołów Ormian został zbombardowany

2020/10/9
Armenia

 

8 października katedra Najświętszego Zbawiciela została (podobno przypadkowo) zbombardowana przez wojska Azerbejdżanu. Dziennikarze donoszą, że w podziemiach świątyni przed nalotami, ukrywały się rodziny z dziećmi, ale na szczęście nikt nie został ranny. Kopuła i wnętrze świątyni zostały poważnie uszkodzone.

Katedra Najświętszego Zbawiciela w Republice Górskiego Karabachu to jeden z najważniejszych kościołów dla Ormian. Zbudowany został w drugiej połowie XIX wieku. Poważnie uszkodzony w 1920 roku podczas masakry Ormian. W czasach istnienia Związku Radzieckiego został przekształcony na spichlerz. Dopiero w latach 80. Rozpoczęto prace renowacyjne świątyni. Obecny kształt odzyskała w 1998 roku. Jest pod opieką Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

Wojna o Górski Karabach (teren od wieków zamieszkiwany przez autochtoniczną ludność ormiańską, którzy przez 1000 lat borykali się z najazdami ludów muzułmańskich) wybuchła w 1988 roku, zaś w 1994 roku podpisane zostało zawieszenie broni między stronami. Walki trwające od kilkunastu dni są najpoważniejszymi od czasu rozejmu. Działania wojenne prowadzone są nie tylko spornym regionie, ale także na terytorium Armenii i Azerbejdżanu.

Wśród Ormian do wiary chrześcijańskiej przyznaje się niemalże 95% społeczeństwa, natomiast pośród Azerów, aż w 97%, dominuje islam.

na podst.: aleteia

zdjęcie: aleteia

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej