5 marca w Studiu Koncertowym S-1 Polskiego Radia Szczecin, odbyła się uroczystość wręczenia XXXII edycji Nagrody im. ks. dra Bolesława Domańskiego. Jednym z trzech tegorocznych laureatów był zgłoszony przez Oddział Okręgowy Stowarzyszenia w Poznaniu, Jerzy Luftmann – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Świętnie.
Świętno to niewielka miejscowość w gminie Wolsztyn, kojarzona bardzo mocno historycznie z racji proklamowanej tam w 1919 roku przez pastora Hagemanna “Republiki Świętneńskiej” – najmniejszego i prawdopodobnie międzynarodowo uznanego w tamtym czasie państwa świata, z własnym parlamentem i siłami zbrojnymi. To właśnie w tej miejscowości, jako jedynej w gminie, która odwrotnie niż wszystkie inne, nie należy do archidiecezji poznańskiej ale do diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, Jerzy Luftmann jest animatorem kultury i działaczem harcerskim. Jest też twórcą i organizatorem odbywającego się tam co roku Festiwalu Piosenki Religijnej im. Jana Pawła II, w którym licznie uczestniczą dzieci i młodzież z zachodniej części naszego kraju. W maju ub. roku, Festiwal ten odbył się już po raz dwudziesty. Kapituła uzasadniając przyznanie Nagrody podała, iż otrzymał on ją „za pracę organiczną realizowaną w duchu Pięciu Prawd Polaków na polu kultury i edukacji”.
Nagroda ks. Domańskiego jest ogólnopolską nagrodą Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Przyznaje się ją osobom oraz instytucjom, zasłużonym w inspirowaniu i wcielaniu w życie ideałów, wartości i postaw chrześcijańskiego humanizmu i patriotyzmu, które w swoim życiu, pracy i działalności, zbliżają się do ideałów Patrona nagrody, wyrażonych głównie w Pięciu Prawdach Polaków, przyjętych na Kongresie Polaków 06 marca 1938 roku w Berlinie. Przypomnijmy, że ks. dr Bolesław Domański – niezłomny proboszcz z Zakrzewa niedaleko Złotowa (dawne Pogranicze), orędownik i obrońca polskości, już w marcu 1931 roku, został prezesem Związku Polaków w Niemczech.
Oprócz niego nagrodzeni zostali także: Iwona Mirońska – Gargas ze Szczecina, za propagowanie kultury inspirowanej wartościami chrześcijańskimi i patriotycznymi, oraz dr Petr Brezan z Kulowa, za wytrwałą służbę Bogu oraz na rzecz narodu Serbów Łużyckich.
Jerzy Luftmann, który pod koniec stycznia tego roku, również na wniosek Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia W Poznaniu, otrzymał tytuł „Zasłużonego dla powiatu wolsztyńskiego”, tu wyraźnie wzruszony podziękował wnioskodawcy oraz Kapitule Nagrody. Powiedział on m.in.: Pragnę bardzo serdecznie podziękować (…) że zechcieliście Państwo nas tą nagrodą obdarzyć. Mówię „nas”, bo za wieloma różnymi inicjatywami i pomysłami, jakie podejmujemy w naszym środowisku, stoi ogromna grupa ludzi, często bezimiennych współpracowników i wolontariuszy, dzięki którym udaje się czynić coś dobrego. To dzięki nim ktoś taki jak ja może być dziś w tym miejscu. Dziękuje Bogu za to, że spotykam na swojej drodze wielu życzliwych i pomocnych ludzi, którzy inspirują mnie do dalszych działań… Kiedy w 1993 roku (…) miałem zaszczyt stanąć w Rzymie oko w oko z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i zamienić z Nim Kilka słów (…) zadrżało mi wtedy serce i drży ono do dziś na myśl o tym wielkim Polaku. Mamy w kraju cudowną młodzież, otwartą na bohaterów z przeszłości i tych z dnia dzisiejszego; na to wszystko, co zostawił nam nasz Święty Papież. I to tylko od nas zależy, czy tę spuściznę, to wielkie dziedzictwo będziemy umieli przekazać następnym pokoleniom Polaków, dumnych i kochających swój kraj w oparciu o zdrowe wartości, silną Rodzinę i poczucie dumy z bycia Polakiem wiernym Bogu i Ojczyźnie…
Uroczystość wręczenia tej nagrody oprócz przedstawicieli oddziałów, które zgłosiły swoich kandydatów, a więc Szczecina, z oczywistych względów najliczniej reprezentowanego, Wrocławia i Poznania, zgromadziła także grono ludzi, dla których bliskie są sprawy kultury inspirowanej wartościami chrześcijańskimi. Obecni byli też członkowie Kapituły Nagrody, delegat księdza arcybiskupa szczecińsko – kamieńskiego Andrzeja Dzięgi, który tym razem nie mógł uczestniczyć osobiście, oraz wiceprzewodniczący Stowarzyszenia – Romuald Gumienniak. Oddział Okręgowy w Poznaniu reprezentowali – przewodniczący Oddziału Karol Irmler, który dokonał prezentacji naszego kandydata, oraz Włodzimierz Chrzanowski.
Szczecińską uroczystość zakończył koncert Marcina Stycznia z Warszawy. W 40–minutowym występie, zaprezentował on kilkanaście utworów z kategorii tzw. poezji śpiewanej, do własnych tekstów oraz do wierszy znanego poety Ernesta Brylla.
Włodzimierz J. Chrzanowski, fot. Łukasz Luftmann
Szersza relacja znajdzie się w kwietniowym numerze miesięcznika “Civitas Christiana”.
/ss