Jerzy Luftmann – laureatem nagrody im. ks. dra Bolesława Domańskiego

2017/03/10
dsc-0300.jpg

5 marca w Studiu Koncertowym S-1 Polskiego Radia Szczecin, odbyła się uroczystość wręczenia XXXII edycji Nagrody im. ks. dra Bolesława Domańskiego. Jednym z trzech tegorocznych laureatów był zgłoszony przez Oddział Okręgowy Stowarzyszenia w Poznaniu, Jerzy Luftmann – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Świętnie.

Świętno to niewielka miejscowość w gminie Wolsztyn, kojarzona bardzo mocno historycznie z racji proklamowanej tam w 1919 roku przez pastora Hagemanna “Republiki Świętneńskiej” – najmniejszego i prawdopodobnie międzynarodowo uznanego w tamtym czasie państwa świata, z własnym parlamentem i siłami zbrojnymi. To właśnie w tej miejscowości, jako jedynej w gminie, która odwrotnie niż wszystkie inne, nie należy do archidiecezji poznańskiej ale do diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, Jerzy Luftmann jest animatorem kultury i działaczem harcerskim. Jest też twórcą i organizatorem odbywającego się tam co roku Festiwalu Piosenki Religijnej im. Jana Pawła II, w którym licznie uczestniczą dzieci i młodzież z zachodniej części naszego kraju. W maju ub. roku, Festiwal ten odbył się już po raz dwudziesty.  Kapituła uzasadniając przyznanie  Nagrody podała, iż otrzymał on  ją „za pracę organiczną realizowaną w duchu Pięciu Prawd Polaków na polu kultury i edukacji”.

Nagroda ks. Domańskiego jest ogólnopolską nagrodą Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Przyznaje się ją osobom oraz instytucjom, zasłużonym w inspirowaniu i wcielaniu w życie ideałów, wartości i postaw chrześcijańskiego humanizmu i patriotyzmu, które w swoim życiu, pracy i działalności, zbliżają się do ideałów Patrona nagrody, wyrażonych głównie w Pięciu Prawdach Polaków, przyjętych na Kongresie Polaków 06 marca 1938 roku w Berlinie. Przypomnijmy, że ks. dr Bolesław Domański – niezłomny proboszcz z Zakrzewa niedaleko Złotowa (dawne Pogranicze), orędownik i obrońca polskości, już w marcu 1931 roku, został prezesem Związku Polaków w Niemczech.

Oprócz niego nagrodzeni zostali także: Iwona Mirońska – Gargas ze Szczecina, za propagowanie kultury inspirowanej wartościami chrześcijańskimi i patriotycznymi, oraz dr Petr Brezan z Kulowa, za wytrwałą służbę Bogu oraz na rzecz narodu Serbów Łużyckich.

Jerzy Luftmann otrzymuje tytuł “Zasłużony dla powiatu wolsztyńskiego”.

Jerzy Luftmann, który pod koniec stycznia tego roku, również na wniosek Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia W Poznaniu, otrzymał tytuł „Zasłużonego dla powiatu wolsztyńskiego”, tu wyraźnie wzruszony podziękował wnioskodawcy oraz Kapitule Nagrody. Powiedział on m.in.:  Pragnę bardzo serdecznie podziękować  (…) że zechcieliście Państwo nas tą nagrodą obdarzyć. Mówię „nas”, bo za wieloma różnymi inicjatywami i pomysłami, jakie podejmujemy w naszym środowisku, stoi ogromna grupa ludzi, często bezimiennych współpracowników i wolontariuszy, dzięki którym  udaje się czynić coś dobrego. To dzięki nim ktoś taki jak ja może być dziś w tym miejscu. Dziękuje Bogu za to, że spotykam na swojej drodze wielu życzliwych i pomocnych ludzi, którzy inspirują mnie do dalszych działań… Kiedy w 1993 roku (…) miałem zaszczyt stanąć w Rzymie oko w oko z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i zamienić z Nim Kilka słów (…) zadrżało mi wtedy serce i drży ono do dziś na myśl o tym wielkim Polaku. Mamy w kraju cudowną młodzież, otwartą na bohaterów z przeszłości i tych z dnia dzisiejszego; na to wszystko, co zostawił nam  nasz Święty Papież. I to tylko od nas zależy, czy tę spuściznę, to wielkie dziedzictwo będziemy umieli przekazać następnym pokoleniom Polaków, dumnych i kochających swój kraj w oparciu o zdrowe wartości, silną Rodzinę i poczucie dumy z bycia Polakiem wiernym Bogu i Ojczyźnie…

Uroczystość wręczenia tej nagrody oprócz przedstawicieli oddziałów, które zgłosiły swoich kandydatów, a więc Szczecina, z oczywistych względów najliczniej reprezentowanego, Wrocławia i Poznania, zgromadziła także grono ludzi, dla których bliskie są sprawy kultury inspirowanej wartościami chrześcijańskimi. Obecni byli też członkowie Kapituły Nagrody, delegat  księdza arcybiskupa szczecińsko – kamieńskiego Andrzeja Dzięgi, który tym razem nie mógł uczestniczyć osobiście, oraz wiceprzewodniczący Stowarzyszenia – Romuald Gumienniak. Oddział Okręgowy w Poznaniu reprezentowali –  przewodniczący Oddziału Karol Irmler, który dokonał prezentacji naszego kandydata, oraz Włodzimierz Chrzanowski.

Szczecińską uroczystość zakończył koncert Marcina Stycznia z Warszawy.  W 40–minutowym występie, zaprezentował on kilkanaście utworów z kategorii tzw. poezji śpiewanej, do własnych tekstów oraz do wierszy znanego poety Ernesta Brylla.

Włodzimierz J. Chrzanowski, fot. Łukasz Luftmann

Szersza relacja znajdzie się w kwietniowym numerze miesięcznika “Civitas Christiana”.

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dr Petr Brezan #Iwona Mirońska-Gargas #Jerzy Luftmann #Karol Irmler #Nagroda Domańskiego #Romuald Gumienniak #Włodzimierz Chrzanowski
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej