Jesienna Chryzantema

2019/01/14
chryzantema-178.jpg

Po raz 44 Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Jesienna Chryzantema” odebrali nagrody podczas uroczystej gali, która odbył w płockim Domu Darmstadt.

W sobotnie popołudnie 24 listopada 2018 r. w płockim Domu Darmstadt wśród licznie zgromadzonych mieszkańców i przyjezdnych gości odbył się finał 44. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu poetyckiego „Jesienna Chryzantema”.

W tym wyjątkowym konkursie, który zaprasza osoby młode i mającym niespotykaną w innych konkursach poetyckich specyfikę wzięło udział 72 młodych uzdolnionych poetów. Specyfiką konkursu jest podkreślenie w pracach konkursowych kultury, z której się wychodzi, tradycji, którą się reprezentuje a także kwestia duchowości.

Po miłej formalności przywitania gości głos zabrał przewodniczący jury konkursowego­­ dr. Przemysław Dakowicz. W swoim wystąpieniu odczytał oficjalne wyniki konkursu oraz merytorycznie podsumował konkurs.

Przewodniczący podkreślił, iż jury bacznie zwraca uwagę na to by każdy z autorów mimo swoich wysokich zdolności warsztatowych w szerokim spektrum odniósł się do tradycji, kultury znajomości czym jest sztuka. Utwory, które w pewien sposób mogą byś czytelników drogowskazem w czasach, w których dość trudno jest znaleźć właściwą drogę.

Zaakcentował również, że pisanie ma przed sobą jasną przyszłość i konkurs „Jesienna Chryzantema” pozwoli pisarzom wybić się ze swoja twórczością tak jak to się udało wielu innym wielkiej sławy polskim poetom.              

Następnie ważne słowa do obecnych wygłosił Przewodniczący Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia ”Civitas Christiana” pan Maciej Szepietowski. Zaznaczył,  mimo tylu dekad, tylu zakrętów dziejowych, zawiłych wydarzeń w historii polski i nawet wprowadzenie stanu wojennego ( na ten dzień był zaplanowany finał konkursu w 1981 r.) nie zlikwidowało tego konkursu ani nie przerwała jego istnienia. Zaakcentował, że te symbole wskazują ze konkurs jest potrzebny dla Płocka, Kraju, dla Katolickiego Stowarzyszenia ”Civitas Christiana” a „…ilość uczestników konkursu to, że jesteśmy tu tak licznie zgromadzeni i to, że jest z nami pierwszy laureat konkursu podnosi walory spotkania oraz oddaje charakter wspólnotowy, która wytworzyła się wokół tego dzieła”.

Laureatom konkursu pogratulowalioraz nagrody wręczyli przewodniczy jury dr. Przemysław Dakowicz oraz Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia ”Civitas Christiana” pan Maciej Szepietowski z kolei przybyli na uroczystość mieli okazję wysłuchać nagrodzonych wierszy w wykonaniu aktorów z Teatru Form Wielu.

Kontynuacją uroczystości był Turniej Jednego Wiersza dla wszystkich chętnych (jurorami są główni laureaci), a wygrała go wierszem dedykowanym mamie uzdolniona Dorota Suwała. Nagrodę publiczności otrzymała Wanda Gołębiewska.Na zakończenie, spotkanie umiliła jedna z najciekawszych formacji współczesnej muzyki chrześcijańskiej grupa Dobre Ludzie, która dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń zebranej publiczności. 44. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Jesienna Chryzantema” dofinansowana była z budżetu Urzędu Miasta Płocka.

Agnieszka Gościniecka

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#44. Ogólnopolski Konkurs Poetycki "jesienna Chryzantema" #chryzantema #Jesienna Chryzantema #Ogólnopolski Konkurs Poetycki o Nagrodę "Jesiennej Chryzantemy" #poeci #poezja
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej