Po okresie wakacyjnym zdominowanym przez spotkania plenerowe, działalność Oddziału Okręgowego w Poznaniu została wznowiona sesją Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej w Łebie.
Jednak jeszcze w sierpniu doszło do prezentacji dwóch niezwykle ciekawych wystaw. W Gostyniu na terenie klasztoru Filipinów na Świętej Górze istniała możliwość obejrzenia ekspozycji „Rodzina Bogiem Silna”, dotyczącej życia i działalności kard. Stefana Wyszyńskiego. Również z osobą Prymasa Tysiąclecia była powiązana wystawa w gnieźnieńskim Centrum Kultury „Scena To Dziwna”. W jej otwarciu uczestniczyli m.in. bp senior Bogdan Wojtuś oraz ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz gnieźnieńskiej katedry. Na odwiedzających czekało 47 kopii obrazów Matki Bożej, autorstwa Bożeny Janiny Aleksy ukoronowanych bądź rekoronowanych przez kard. Wyszyńskiego w latach 1962-1980.
Tegoroczna sesja formacyjna w Łebie została poświęcona kluczowej tematyce dla Kościoła w Polsce. W wykładzie „Polska tożsamość chrzcielna i religijna”, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego Tomasz Wiśniewski poruszył zagadnienia związane z 1050 rocznicą Chrztu Polski. Jednym z ważnych elementów mającym wpływ na ukształtowanie się religijności Polaków, był ścisły związek z żywym kultem i opieką Matki Bożej. Wskazują na to m.in. powstanie pierwszego sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej już w 1079 r., bohaterska obrona Jasnej Góry, śluby lwowskie czy obchody milenijne z 1966 r.
W spotkaniu uczestniczyła również siostra Nikodema ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. W swoim wystąpieniu o kulcie Bożego Miłosierdzia przedstawiła podstawowe wiadomości dotyczące jego powstania i rozwoju. Przybliżyła także sylwetki św. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćko, założyciela zgromadzenia oraz historię powstania wizerunku Jezusa Miłosiernego.
Wrzesień to tradycyjny czas spotkania pielgrzymów-członków Stowarzyszenia z całej Polski w kaliskim sanktuarium św. Józefa. Mszę św. w ramach XXI Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” koncelebrował ks. bp Łukasz Buzun, a udział w niej zaznaczyli członkowie Rady Głównej z przewodniczącym Stowarzyszenia Tomaszem Nakielskim na czele.
Od 19 września uruchomiony został system zgłoszeń do XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Na terenie naszego Oddziału Okręgu swoją wiedzę z zakresu Księgi Daniela i Apokalipsy św. Jana, będą mogli sprawdzić uczniowie z terenów Archidiecezji Gnieźnieński i Poznańskiej oraz Diecezji Kaliskiej. Zapisy są dostępne przez stronę internetową: https://okwb.com.pl/
Także październiku nie zabraknie inicjatyw organizowanych przez członków Stowarzyszenia. Już 8 października odbędzie się w Rychwale konferencja dotycząca aktualności nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego w dobie 1050 rocznicy Chrztu Polski. Referat wygłosi ks. dr Michał Sołomieniuk z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Jego wystąpienie poprzedzi Msza św. w rychwalskim kościele pw. Świętej Trójcy oraz złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej patrona Stowarzyszenia. W czasie uroczystości zostanie wręczona srebrna Honorowa Odznaka Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” ks. Markowi Molewskiemu, proboszczowi rychwalskiej parafii.
W tym samym miesiącu warto pojawić się w Stawiszynie, gdzie zagości Hubert Owczarek z Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Poznaniu ze swoim wystąpieniem „Wielkopolska wielu kultur i wyznań – zapomniane dziedzictwo”. W tematykę wpływu wyznawców różnych religii i narodowości na rozwój regionu, uczestników spotkania wprowadzi projekcja filmu dokumentalnego „Wielokulturowość Wielkopolski”.
Do dwóch wystąpień dojdzie w najbliższym czasie w Sierakowie. Na 26 października zaplanowano spotkanie z prof. dr hab. Grzegorzem Kucharczykiem z Instytutu Historii PAN, pt. „Duchowe, kulturowe i polityczne znaczenie Chrztu Polski”. Natomiast w listopadzie przewidziany jest wykład „Rola Prymasa Stefana Wyszyńskiego w przygotowaniu obchodów Milenium Chrztu Polski 1966 r.” dr hab. Elżbiety Wojcieszyk z poznańskiego oddziału IPN.
Końcówka października przyniesie jeszcze jedno wydarzenie od kilku dobrych lat związane z Wielkopolską. 22 października odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim VIII edycja Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich. Organizatorami oprócz Oddziału Okręgowego w Poznaniu są Urząd Miasta oraz parafia pw. św. Antoniego Padewskiego. Honorowym patronatem przedsięwzięcie objęli Ordynariusz Diecezji Kaliskiej ks. bp Edward Janiak oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. W ramach hasła przewodniego „Jan Paweł II wychowanie ku wartościom” swoje referaty wygłoszą: prof. dr hab. Alina Rynio (KUL) „Myśl pedagogiczna Prymasa Tysiąclecia fundamentem atrakcyjnej pedagogii Świętego Papieża Jana Pawła II” oraz ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (UKSW) „Wychowanie do miłosierdzia”. Całość zakończy dyskusja panelowa i prezentacja „Wychowanie bez porażek w praktyce”.
Szymon Szczęsny
Artykuł ukarze się w październikowym numerze miesięcznika “Civitas Christiana”