Kalwaria Pacławska: spotkanie u Matki Bożej Pacławskiej 

2019/10/5
kalwaria-paclawska.jpg

W dniach 13-14.09.2019 r. przedstawiciele oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Jaśle, Kolbuszowej, Krośnie, Lesku, Lubaczowie, Nisku, Przemyślu, Rzeszowie, Sieniawie i w Ustrzykach Dolnych wyznaczyli sobie spotkanie u Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Jej wizerunek widnieje na sztandarze Oddziału Okręgowego w Rzeszowie a to zobowiązuje, aby przynajmniej raz w roku stawić się przed Jej cudownym wizerunkiem. W pierwszym dniu po zawiązaniu wspólnoty, uczestnicy wzięli udział we Mszy Św. przed ikoną Matki Bożej Słuchającej. W koncelebrze uczestniczył  ks. kan. Franciszek Grela – asystent Oddziału w Nisku, który modlił się w intencji Członków podkarpackiej Wspólnoty Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i rodzin.

Pierwsze spotkanie poprowadził dr Artur Brożyniak z Oddziału IPN w Rzeszowie. Przedstawił historię Kalwarii Pacławskiej popartą prezentacją z archiwalnym zdjęciami dotyczącymi historii Sanktuarium oraz przedstawił postać założyciela i fundatora miejscowości Kalwarii Pacławskiej oraz klasztoru i kościoła. Wspomniał również o udziale Jego przodków w powstawaniu tej miejscowości.

Fot. Krzysztof Sterkowiec

Następnie wspólnota wzięła udział w Apelu Jasnogórskim w kościele przed cudowną ikoną Matki Bożej. Po apelu Krzysztof Sterkowiec-Wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego w Rzeszowie zaprezentował film Niezłomny Patron Polski Święty Andrzej Bobola w reżyserii Edyty Szostek. Na wstępie zwrócił uwagę, że dwieście lat temu, w 1819 roku, św. Andrzej Bobola ukazał się dominikaninowi o. Alojzemu Korzeniewskiemu, zapowiadając wskrzeszenie Polski.

Następnego dnia, część osób uczestniczyła w posiedzeniu Zarządu Oddziału Okręgowego, pozostali udali się z Arturem Brożyniakiem na zwiedzanie Sanktuarium. Centralnym wydarzeniem sobotniego przedpołudnia była Msza Św., koncelebrowana pod przewodnictwem księdza prałata Romana Szczupaka, asystenta oddziału Stowarzyszenia w Ustrzykach Dolnych i księdza kanonika Franciszka Greli asystenta kościelnego oddziału niżańskiego. Wspólnota modliła się w intencji „o Boże błogosławieństwo dla Podkarpackiej Wspólnoty Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Po Eucharystii zostały złożone kwiaty po sarkofagiem Czcigodnego Sługi Bożego Ojca Wenantego Katarzyńca, dziękując Bogu za otrzymane łaski za Jego przyczyną. Jerzy Sołtys – Przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego przy sarkofagu Ojca Wenantego przywołał Jego myśl : „Pamiętaj, że świętość naszego życia polega na czynach zwyczajnych, że doskonałe wykonywanie zwykłych czynności zbliża nas do naszego celu, a niedoskonałe oddala”.

Po Eucharystii, uczestnicy wysłuchal konferencji ks. prałata mgr lic. Romana Szczupaka Kościół Katolicki wobec zagrożeń współczesnego świata. Piękny wykład oraz sposób jego przekazu przygotowały wspólnotę do dalszego przeżywania modlitwy za Ojczyznę.

Po wykładzie uczestnicy włączyli się w narodową modlitwę pod Krzyżem w obronie świętej wiary katolickiej, którą poprowadził ks. Roman Szczupak.

W pielgrzymce uczestniczyło czterdzieści jeden osób. Jej organizatorami byli pracownicy Oddziału Okręgowego w Rzeszowie, a osobą odpowiedzialną za projekt był Krzysztof Dziduch.

Po otrzymaniu pasterskiego błogosławieństwa uczestnicy wyruszyli do domów, powierzając Matce, losy Kościoła w Polsce, przyszłość Wspólnoty „Civitas Christiana” i rodzin. Pełniejsza informacja na stronie : www.podkarpacki.cvitaschristiana.pl

Krzysztof Sterkowiec

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#matka boska pacławska #modlitwa #pielgrzymka #wspólnota
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej