Kibiców pytania o Polskę

2015/2/9

7 lutego we wrocławskim Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” gościł ksiądz dr Jarosław Wąsowicz SDB, duszpasterz środowisk kibicowskich, organizator odbywających się od kilku lat pielgrzymek kibiców na Jasną Górę, ale też znakomity historyk dziejów najnowszych i autor wielu publikacji historycznych. Pretekstem do spotkania była promocja książki gościa pt. „Moja Polska Kibolska”, która jest zbiorem tekstów i wywiadów obejmujących styk emocji sportowych, historii i polityki, oraz próbą konfrontacji tego, co się o współczesnych kibicach mówi i pisze, ze stanem faktycznym. Zarówno w swej wypowiedzi, jak i na kartach publikacji, autor dość konsekwentnie polemizuje ze stereotypami, które jego zdaniem dyskredytują to środowisko w sposób niezasadny. Z drugiej strony, jest on dość odległy od jego apoteozy, niczego nie usprawiedliwia i nie gloryfikuje. Kibic w przedstawionej publikacji to człowiek jak każdy inny, dobry lub zły, religijny, obojętny na wiarę, czy może wręcz niewierzący.

DSCF8051Ksiądz Wąsowicz w opublikowanym zbiorku pokazuje niewątpliwą ewolucję, jaką środowisko kibiców przeszło na przestrzeni lat: od antykomunizmu lat 80-tych do dzisiejszego fenomenu, jakim bez wątpienia jest kształtujący się tu patriotyzm i zatroskanie o los kraju, przy jednocześnie silnie wyrażanej ekspresji i emocjonalności, nie zawsze akceptowanej dla postronnego niezorientowanego obserwatora. W jego opinii ta niewątpliwa zmiana mentalna kibiców połączona z niepoprawnością polityczną i silnie opozycyjnym, wobec obecnie rządzących, nastawieniem, jest najważniejszą przyczyną niechęci mediów środowisk opiniotwórczych, próbujących postponować to środowisko.

Spotkanie wrocławskie stało się też okazją do przedstawienia przez gościa nowej propozycji edukacyjnej środowisk kibicowskich, jaką jest „Akcja Testament”, która ma mieć charakter po trosze informacyjny, po trosze formacyjny, z ważnym elementem dokumentalnym. Pomysłodawcy chcą w jej ramach informować się o ważnych działaniach patriotycznych, relacjonować je oraz umieszczać indywidualne historie żołnierzy podziemia niepodległościowego – zarówno tego pierwszego, jak i drugiego, na miarę swych możliwości ratować od zapomnienia i tworzyć atmosferę pozytywnego nastawienia do naszej ojczystej historii.

Piotr Sutowicz

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #kibice #wrocław
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej