Kierunek: Rodzina

2013/06/13

2 czerwca w Gnieźnie, w ramach Porozumienia ,,Gniezno dla Życia” we współpracy z Fundacją Narodowego Dnia Życia z Warszawy, po raz kolejny odbył się Marsz dla Życia i Rodziny, pod ogólnopolskim hasłem ,,Kierunek: Rodzina”.

Głównym celem Marszu jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i całym społeczeństwie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji, od poczęcia do naturalnej śmierci, a także wzmacnianie rodzin i zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację demograficzną Polski.

Gnieźnieński Marsz wyruszył o godz. 16.00 spod pomnika św. Wojciecha, przy akompaniamencie Samorządowej Orkiestry Dętej. Przeszedł ul. Chrobrego (deptakiem), przez Rynek i ul. Tumską do katedry, gdzie o godz. 17.30 uczestnicy wysłuchali świadectwa państwa Agaty i Krzysztofa Jankowiaków z Centralnej Diakonii Życia, a także śpiewu i muzyki w wykonaniu Chóru pw. św. Ojca Pio.

O godz. 17.00 w katedrze gnieźnieńskiej uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny mieli możliwość zjednoczyć się w modlitwie z papieżem Franciszkiem oraz wiernymi z całego świata na Ogólnoświatowej Adoracji Eucharystycznej.

Marsze mają charakter radosnej kolorowej fiesty, ale niosą ze sobą konkretny przekaz. W ramach gnieźnieńskiego Marszu organizatorzy zbierali podpisy pod projektami ustaw. Pierwszy to Obywatelski Projekt Ustawy Zakazującej Aborcji Dzieci z zespołem Downa. Akcja jest wpierana w skali ogólnopolskiej przez wiele osób, również z mediów.

Uczestnicy włączyli się także w zbieranie podpisów pod projektem Ustawy o Ochronie i Opiece nad Rodziną (tzw. bon wychowawczy). Celem proponowanego aktu prawnego ma być umacnianie rodziny, czyli stałego związku kobiety i mężczyzny wraz z narodzonymi z ich związku dziećmi. Świadczenia mają być bardziej powszechne. Dziś świadczenie przysługuje tylko rodzicom zatrudnionym na umowę o pracę, w wysokości ich dotychczasowego wynagrodzenia i przez krótszy czas. Proponowane świadczenie byłoby w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (na dziś ok. 1600 zł), wydawane przez okres 24 miesięcy po urodzeniu dziecka. Jedynym warunkiem otrzymywania świadczenia byłoby to, by rodzice otrzymujący świadczenie byli w związku małżeńskim.

Organizatorem Marszu było Porozumienie ,,Gniezno dla Życia”, którego koordynatorem działań jest Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Gnieźnie, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Parafia Archikatedralna.

 

Ewelina Goździewicz

Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana’’ Gniezno

ec

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dla #gniezno #marsz #życia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej