Kolejna edycja Akademii Kozłowieckiej

2023/05/18
55 Fot. Marta Karpinska
Fot. Marta Karpińska

Na XII Akademię Kozłowiecką w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – która odbyła się 13 maja 2023 roku – przybyło ponad 100 osób, nie tylko z Lubelszczyzny, ale także z Podkarpacia. W homilii podczas mszy św. w kaplicy pałacowej ks. dr Krzysztof Stola mówił m.in. o budowaniu społeczeństwa Chrystusowego – Civitas Christiana. Przypomniał prośbę św. Jana Pawła II o modlitwę w intencji budowania Polski na fundamencie sprawiedliwości, solidarności i miłości społecznej oraz słowa bł. Stefana Wyszyńskiego, że Bóg w chwilach wymagających „nowych świateł i mocy” – da je w swoim czasie.

Po obejrzeniu „pielgrzymującej” po Polsce wystawy „Wyszyński – Pater Patriae”, w odnowionej Teatralni artyści Teatru Piosenki wystąpili z koncertem „NON POSSUMUS”. Poruszające utwory odnosiły się do najważniejszych wydarzeń z życia św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego.

Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie opowiadała, jako świadek, o relacjach między kard. Karolem Wojtyłą, papieżem Janem Pawłem II a naszym błogosławionym patronem. Mówiła, że mimo usiłowań władz komunistycznych, starających się poróżnić ich ze sobą, nigdy nie dali się sprowokować do rywalizacji czy konfliktu. Opowieść przybliżyła mniej oficjalne chwile, świadczące o głębokiej przyjaźni tych trzech wielkich osobowości.

Bogdan Kędziora, historyk, przypomniał wypowiedzi prymasa do ludzi kultury. Zauważył aktualność jego słów, zwłaszcza do dziennikarzy i pisarzy, od których Błogosławiony żądał uczciwości i odpowiedzialności za słowo. Podkreślał, że etosem wolności jest służba prawdzie. Dzisiaj odpowiedzialności za słowo wciąż brakuje.

Przy Gościńcu Nowostawskim ks. kan. Andrzej Juźko poświęcił krzyż, ufundowany przez Nadleśnictwo Lubartów, postawiony z pomocą lokalnej społeczności. O miejscach kultu i pobycie ks. Stefana Wyszyńskiego w Lasach Kozłowieckich opowiadał Michał Sieczka. Przy kwaterze myśliwskiej w Starym Tartaku Nadleśnictwo przygotowało dla wszystkich smakowity poczęstunek.

Akademia Kozłowiecka, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce od pięciu lat, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jej rozwój jest możliwy dzięki realizowanemu przez Stowarzyszenie projektowi Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, sfinansowanemu przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030. Bogaty program majowego spotkania możliwy był dzięki pomocy i wsparciu Nadleśnictwa Lubartów oraz Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Powiatu Lubartowskiego.

 

Ewa i Tomasz Kamińscy

Tekst pochodzi z kwartalnika Civitas Christiana nr 3 / lipiec-wrzesień 2023

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#akademia kozłowiecka #Kozłówka #Prymas Wyszyński #kard. Staefan Wyszyński #Muzeum Zamoyskich w Kozłówce #Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej