Komu nie pasuje macierzyństwo? – ukazał się najnowszy numer kwartalnika „Civitas Christiana”

2023/03/29
IMG 20230329 123821934
Fot. Marta Karpińska / Centrum Medialne Civitas Christiana

Dziś ukazał się drugi tegoroczny numer kwartalnika „Civitas Christiana”, zatytułowany Komu nie pasuje macierzyństwo?

„Ten numer naszego pisma poświęciliśmy macierzyństwu i szerzej – kobiecości, w którą jest ono wpisane, ze świadomością, że zmiana języka w temacie płci, ich ról i ludzkiej tożsamości prowadzi do narastającego chaosu pojęciowego i przekłada się na codzienne życie rodzin i społeczeństw” – piesze we wstępie Marta Karpińska, redaktor naczelna pisma. W numerze skupiono się na różnych aspektach kobiecości. Nad tytułowym pytaniem Komu nie pasuje macierzyństwo? zastanawia się Kamil Latuszek, analizując raport CBOS, według którego coraz mniej Polek planuje zostać matkami. Monika Chilewicz rozważa, czy kobiety dobrze wyszły na walce o równouprawnienie: „Moim zdaniem, każda kobieta mająca talent i wykształcenie stosowne do tego, by poprzez swoją pracę zawodową popychać w dobrym kierunku sprawy tego świata, powinna poważnie rozważyć w swoim sumieniu, czy pełne poświęcenie się życiu domowemu jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem, czy raczej zakopaniem talentu.” O roli Maryi w odkrywaniu swojej życiowej misji pisze s. Anna Maria Pudełko, psychopedagog powołania: „Maryja jest dla mnie Inspiratorką, szczególnie w odkrywaniu godności, wartości i piękna bycia kobietą” i dodaje: „Zaczęłam poszukiwać i zgłębiać, co Maryja ma mi do powiedzenia i co ma do powiedzenia kobietom, które spotykam podczas posługi głoszenia słowa czy formacji. I tu nie wystarczy po prostu powiedzieć: naśladuj Maryję. To byłoby zbyt naiwne. (…) Chodzi o to, abyśmy odkrywały Jej świat wartości i czyniły go coraz bardziej naszym.” Wśród artykułów oscylujących wokół tematu numeru znajdziemy między innymi refleksję Katarzyny Głowackiej poświęconą trudnym relacjom matek z dorosłymi córkami, tekst Aleksandry Gajek o wielodzietności, wywiad Barbary Kubickiej z założycielką i szefową Fundacji Gajusz – Tisą Żawrocką-Kwiatkowską oraz artykuł Piotra Sutowicza, który zastanawia się nad konsekwencjami upadku instytucji rodziny.

Anna Sutowicz przedstawia sylwetki niebanalnych, dziś nieco zapomnianych, świętych kobiet, ks. Witold Burda przybliża czytelnikom codzienność błogosławionej rodziny Ulmów, a prof. Arkadiusz Adamczyk postać polityka Jánosa Esterházyego, którego proces beatyfikacyjny jest w toku.  Emilia Bernaciak pisze o konieczności edukacji medialnej, a Piotr Ewertowski o współczesnej Kolumbii.

W kwartalniku znalazły się informacje z życia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, m.in. relacja z Gali wręczenia Śląskiej Nagrody im. Juliusz Ligonia oraz licznych wykładów i koncertów.

Drukowane, bezpłatne egzemplarze kwartalnika można otrzymać w redakcji oraz w oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, a wersję elektroniczną pobrać ze strony e-civitas.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

/mdk/

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #macierzyństwo #kobiecość #Marta Karpińska #Kamil Latuszek #Piotr Sutowicz #Fundacja Gajusz #Monika Chilewicz #s. Anna Maria Pudełko #Katarzyna Głowacka #Anna Sutowicz #ks. Witold Burda #prof. Arkadiusz Adamczyk #Barbara Kubicka #Piotr Ewertowski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej