Konferencja „Henryk Sienkiewicz i chrześcijaństwo. Idee – obrady – konteksty”

2016/09/30
bialystok.jpg

W sobotę 24 września miała miejsce interdyscyplinarna konferencja naukowa „Henryk Sienkiewicz i chrześcijaństwo. Idee – obrady – konteksty” stanowiąca część obchodów ogłoszonego przez Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza przypadającego w 170. rocznicę jego urodzin oraz 100. rocznicę śmierci. Sienkiewicz jak wielu pisarzy pozytywistów przeszedł drogę od niewiary do chrześcijaństwa i właśnie ten aspekt jego twórczości stał się tematem konferencji – obecność wątków chrześcijańskich w jego twórczości, stosunek wobec zagadnień religijnych, problemu wiary i innych religii.

Na konferencję przyjechali jedni z najwybitniejszych polskich sienkiewiczologów, m. in.: prof. Tadeusz Bujnicki z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Andrzej Stoff z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Maciej Gloger z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Edward Jakiel z Uniwersytetu Gdańskiego, dr Adrianna Adamek-Świechowska z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Barbara Szargot z AJP w Częstochowie oraz Maciej Szargot z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wykładom towarzyszyła dyskusja na temat popularności pisarza i jego obecności w programach szkół, w którym wzięli udział uczestnicy oraz zaproszeni przedstawiciele środowisk naukowych, szkolnych i kulturalnych.

Organizatorami konferencji byli: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Tomasz Filipowicz

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Białystok #dr Adrianna Adamek-Świechowska #Henryk Sienkiewicz #konferencja #Maciej Szargot #prof. Andrzej Stoff #prof. Barbara Szargot #prof. Edward Jakiel #prof. Maciej Gloger #prof. Tadeusz Bujnicki
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej