Konferencja „Odkrywać Zofię Kossak na nowo w 100-lecie debiutu literackiego”

2022/11/29
Kossak 2000px kadr

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej twórczości i postaci znakomitej polskiej pisarki Zofii Kossak. Spotkanie pt. „Odkrywać Zofię Kossak na nowo w 100-lecie debiutu literackiego”, odbędzie się w na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Auli Prymasa Wyszyńskiego w dniu 1 grudnia (czwartek) 2022 r.; początek spotkania o godz. 10.00.

Organizatorami konferencji jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, Wydział Nauk Humanistycznych KUL Instytut Literaturoznawstwa Katedra Literatury Polskiej XX i XXI Wieku, Fundacja Civitas Christiana.

Zofia Kossak wywodząca się z ziemi lubelskiej (ur. Kośmin, powiat Puławy), to wybitna pisarka, uznawana w powieści historycznej za następczynię J. I. Kraszewskiego i H. Sienkiewicza, której utwory, cenione za humanizm i epicki rozmach, piękną i bogatą polszczyznę, patriotyzm i uniwersalizm, wysoki artyzm i przesłanie wychowawcze, były wielokrotnie wznawiane oraz tłumaczone na ponad 20 języków. Za swoją twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym – w r. 2018 – Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości. Jednak Zofia Kossak to nie tylko pisarka, reportażystka i publicystka, ale także działaczka społeczna, więźniarka Auschwitz-Birkenau oraz Pawiaka; w czasie okupacji zaangażowana w działalność Podziemnego Państwa Polskiego, była współzałożycielką Frontu Odrodzenia Polski, a także wyjątkowego w skali europejskiej Komitetu Pomocy Żydom.

Spotkanie ma na celu przybliżenie najistotniejszych wątków pisarstwa Zofii Kossak i wskazanie na ich nieprzemijającą aktualność. W załączeniu przekazujemy program konferencji.

Konferencja objęta jest honorowym patronatem JE Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu Warto być Polakiem.
Wsparcia konferencji udzieliła także GRUPA AZOTY PUŁAWY.

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Zofia Kossak #100-lecie debiutu Zofii Kossak #KUL #Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej #Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana #Fundacja Civitas Christiana
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej