Kościół w służbie życia

2015/2/27

W poniedziałek 23 lutego 2015 r. we wrocławskiej „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie nt. Jak Kościół katolicki wpisuje się w służbę życiu? Naszymi gośćmi były s. Ewa Jędrzejak, Prezes Fundacji Evangelium Vitae we Wrocławiu oraz Joanna Bober, doktorantka na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, instruktor Modelu Creightona (FCP). DSCF8179Spotkanie rozpoczęła s. Ewa, przybliżając nam historię oraz ogrom inicjatyw, jakie podejmuje Fundacja. Usłyszeliśmy o Ośrodku Świętego Jerzego we Wrocławiu, gdzie z całodobowej opieki mogą korzystać osoby, które z uwagi na stan zdrowia oraz brak możliwości funkcjonowania w środowisku domowym wymagają pielęgnacji i rehabilitacji. Siostry organizują również warsztaty dla wolontariuszy, czyli młodzieży ze szkół gimnazjalnych i średnich z wrocławskiego Nadodrza. Usłyszeliśmy również o Oknie Życia, dzięki któremu od jego otwarcia we wrześniu 2009 r. uratowano 8 dzieci. Po otwarciu Okna Życia ludzie dobrej woli zaczęli przynosić ubrania dla uratowanych dzieci i tak powstał Bank Niemowlaka. Wprawdzie nie służy dzieciom z Okna Życia, które w ciągu dwóch godzin trafiają do szpitala, za to z jego zasobów skorzystało już wiele matek znajdujących się w potrzebie.

S. Ewa wspomniała o konferencji „NaProTECHNOLOGYTMw diagnozowaniu i leczeniu niepłodności. Szanse, wyzwania efekty”, która odbyła się we Wrocławiu 24 marca 2012 r., a której „Civitas Christiana” było współorganizatorem. Po tej konferencji zrodził się pomysł (i został zrealizowany) powstania we Wrocławiu Centrum Troski o Płodność, w którym przyjmują lekarze ginekolodzy raz Instruktorzy Modelu Creightona. Pani Joanna Bober, szczegółowiej omówiła nam istotę naprotechnologii oraz wspomniała o comiesięcznych mszach świętych dla małżeństw starających się o potomstwo. Msze św. odbywają się w kaplicy Domu Zakonnego Sióstr Boromeuszek przy ul. Rydygiera we Wrocławiu.

W dalszej części spotkania s. Ewa przybliżyła kolejną inicjatywę Fundacji, jaką jest Specjalistyczny Ośrodek Odpowiedzialnego Rodzicielstwa. Pod jego szyldem organizowane są różnego rodzaju warsztaty dla rodziców i grupy wsparcia. Przy Fundacji działa również Poradnia rodzinna, gdzie przyjmuje m.in. jedyny we Wrocławiu doradca życia rodzinnego z językiem migowym.

W 2013 r. powstała przy Fundacji Szkoła Rodzenia oraz Klub Mam, aby objąć rodziny jeszcze bardziej kompleksową opieką.

Ostatnimi dziełami, w które włączyły się Siostry Boromeuszki jest pochówek dzieci przedwcześnie urodzonych, budowa grobowca i pomnika dziecka nienarodzonego oraz przystąpienie do Programu RAZEM. Fundacja Evangelium Vitae oraz Hospicjum Perinatalne przy Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci podjęły się współpracy by wspomóc rodziców, którzy otrzymali informację o ciężkiej chorobie ich poczętego dziecka. W Fundacji rodziny dotknięte tym problemem mogą uzyskać bezpłatną pomoc psychoterapeuty.

Renata Jakubczyńska

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #naprotechnologia #niepłodność #okno życia #wrocław
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej