Kościół – wspólnota – polskość

2013/10/28

    Pod takim hasłem przebiegała 18.X. uroczystość związana z odsłonięciem na elewacji kaplicy Sióstr Miłosierdzia świętego Wincentego a Paulo w Wolsztynie, tablicy upamiętniającej postać duszpasterza emigracyjnego, księdza Benedykta Tomiaka.

Msza święta koncelebrowana w kaplicy Sióstr Miłosierdzia pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity.
Msza święta koncelebrowana w kaplicy Sióstr Miłosierdzia pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity

Ten, pochodzący z Ziemi Wolsztyńskiej kapłan, który swoje powołanie odkrył dość późno, bo w wieku czterdziestu kilku lat, zaraz po otrzymaniu święceń kapłańskich w Rzymie, wyjechał na przełomie XIX i XX wieku do Pensylwanii, by poświęcić się tam duszpasterstwu wśród polskich emigrantów. Nigdy jednak nie zapomniał o swojej „Małej Ojczyźnie”. Ze składek zebranych wśród Polaków emigrantów, sfinansował w znacznej mierze budowę kaplicy Sióstr Miłosierdzia i budynek prowadzonego przez nie sierocińca, późniejszej siedziby Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Poznańskiej.

DSC_0864
Podziękowania od samorządu powiatowego i Stowarzyszenia dla ks. Arcybiskupa Gądeckiego

 

Samą inicjatywę, związaną z tablicą księdza Benedykta Tomiaka, podjął wolsztyński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, zwracając się z nią do samorządu powiatowego, jako jednostki nadzorującej działalność prowadzonego przez Siostry Domu Opieki Społecznej dla Kobiet i w porozumieniu z nimi jak i z lokalnym duchowieństwem.

To, że inicjatywa ta mogła mieć swój pozytywny koniec, jest niewątpliwie efektem dobrego współdziałania katolickiej organizacji pozarządowej, jakim jest tu Stowarzyszenie, samorządu oraz parafii.

Tablica ks. Benedykta Tomiaka na elewacji kaplicy.
Tablica ks. Benedykta Tomiaka na elewacji kaplicy

Zainicjowanie tego przedsięwzięcia, to kolejny etap realizacji długofalowego projektu Oddziału Miejskiego Stowarzyszenia, pt. „Kulturotwórcza rola parafii farnej w Wolsztynie”. Jego założeniem było i jest oczywiście dalej, ukazanie jej kulturotwórczego dziedzictwa, poprzez między innymi przybliżanie miejscowej społeczności ciekawych sylwetek osób życia konsekrowanego, wywodzących się z tej parafii, a pracujących później na różnych „frontach” działalności; także duszpasterstwa emigracyjnego. Ci ostatni jak wiemy, byli i są na obczyźnie, pośrednikami w dialogu między kulturą polską a kulturą kraju obecnie zamieszkiwanego, pełniąc tam rolę zwornika jednoczącego w wierze katolickiej, kulturze i polskiej obyczajowości. Podkreślił to bardzo wyraźnie w swej homilii, uczestniczący w wolsztyńskiej uroczystości ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki- metropolita poznański, przewodnicząc mszy świętej koncelebrowanej w kaplicy Sióstr, w której uczestniczyli przedstawiciele obu wolsztyńskich parafii, Stowarzyszenia z przewodniczącym Oddziału Okręgowego w Poznaniu, Karolem Irmlerem, lokalni samorządowcy, Siostry Miłosierdzia oraz bliższa i dalsza rodzina księdza Tomiaka. Przybliżając sylwetkę tego zasłużonego kapłana, Ks. Arcybiskup wskazał również na ogromne dobrodziejstwo nie tylko jego zaangażowania na rzecz duszpasterstwa emigracyjnego, ale także duszpasterstwa polonijnego w ogóle dla zachowania wiary i polskości pośród 20 milionowej bez mała rzeszy Polaków rozproszonych po całym świecie. Podziękował też Stowarzyszeniu za podjęcie kolejnej, pięknej i potrzebnej inicjatywy lokalnej, przypominając przy okazji ubiegłoroczną uroczystość związaną z nadaniem imienia ks. Teodora Lecha skwerowi przed budynkiem byłego Niższego Seminarium Duchownego, w której miał też – jak powiedział, możliwość uczestniczyć. Przypomnijmy tylko, że była to także inicjatywa wolsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia.

Po mszy świętej, już na zewnątrz kaplicy w trakcie samej ceremonii odsłonięcia i poświęcenia tablicy, starosta wolsztyński Ryszard Kurp w swoim wystąpieniu podkreślił, iż ta tablica to wotum wdzięczności dla ks. Benedykta Tomiaka, oraz dla ofiarności ówczesnych emigrantów w Pensylwanii. A dodatkowo, jako wyraz pamięci o rodakach, gdziekolwiek mieszkali i mieszkają dziś, czy to na Zachodzie czy na Wschodzie. Ta łączność z nimi, pielęgnowana i kultywowana w różnych formach także przez samorząd powiatowy, jest tak bardzo ważna nie tylko dla nas obecnie żyjących, ale i dla pokoleń, które przyjdą po nas.

Podziękował też najpierw ks. Arcybiskupowi za przybycie, za przewodniczenie mszy świętej i za piękną homilię, następnie podziękował miejscowym duszpasterzom, Siostrom Miłosierdzia oraz darczyńcom, bez których trudna byłaby realizacja tego przedsięwzięcia. Szczególne jednak podziękowania skierował pod adresem Stowarzyszenia, zwłaszcza jego Oddziału Terenowego w Wolsztynie.

Uroczystość zakończył wspólny z Arcybiskupem posiłek w refektarzu Sióstr.

 

Włodzimierz Chrzanowski /kw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wolsztyn
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej