W dniach 05 – 08 września 2013 roku, w Ośrodku Wczasowym „Wodnik” w Łebie, miała miejsce powakacyjna sesja Ośrodka Formacji Katolicko – Społecznej Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia w Poznaniu i Zespołu Pracowniczo – Organizacyjnego w Zielonej Górze.
Program zajęć dla uczestników obu tych środowisk ułożono tak, aby uwzględniał on możliwie wszystkie wymiary formacyjne, a więc: wymiar religijno – moralny, wspólnotowy, intelektualny, społeczny i patriotyczny. Starano się, aby klimat zjazdu – wykładów, prezentacji i dyskusji mieścił się w kontekście tegorocznego hasła programowego „Bóg w Ojczyźnie umiłowany”.
W materiałach Rady Głównej a konkretnie w komentarzu do tego hasła możemy przeczytać, że jego celem jest ukazanie społecznego wymiaru wiary zgodnie z którym należy kształtować różne obszary życia społecznego w naszej Ojczyźnie. Odnosi się to zapewne także do tej „Małej Ojczyzny”, w jakiej na co dzień przychodzi nam jako członkom Stowarzyszenia działać. Aby zatem dokładnie przybliżyć sens tak sformułowanego hasła i możliwości realizacyjne w konkretnych naszych środowiskach lokalnych, przyjęto formułę debaty, do której wprowadzenia zatytułowanego „ Umiłowanie Boga w kontekście społecznego wymiaru wiary” dokonał Sławomir Starzyński z Oddziału w Gorzowie Wielkopolskim. Z kolei temat: „ Katolicy w życiu rodzinnym i w pracy” przedstawił w formie prezentacji multimedialnej Marcin Polowczyk z Oddziału w Poznaniu. W podobny sposób zaprezentowała swój temat: „Katolicy w przestrzeni publicznej”, wzbogacając go o elementy konkretnych już inicjatyw gnieźnieńskich, Ewelina Goździewicz. Jacek Stróżyński z Oddziału w Pile, doskonale zorientowany w problematyce samorządowej i politycznej, przybliżył zebranym problem aktywności katolików w życiu społecznym i politycznym.
Realizując formacyjny wymiar wspólnotowy, przewodniczący Rady Okręgu – Karol Irmler w formie ciekawej prezentacji, przybliżył rolę Stowarzyszenia w „rozpalaniu ognisk katolicyzmu społecznego, patriotycznego i polskości”.
W ramach wspomnienia przypadającej właśnie we wrześniu 60 – tej rocznicy uwiezienia Księdza Prymasa Wyszyńskiego, oraz faktu przyjęcia przez Stowarzyszenie jego Patronatu, Barbara Bajon i Włodzimierz Chrzanowski z Oddziału w Wolsztynie, przedstawili „ refleksję literacką” pt. „Prymas, który kochał nasturcje”, według scenariusza Danuty Sroki z Oddziału w Sierakowie, a opartego na książce ks. Prymasa „Zagon polskiej ziemi” i wierszach gnieźnieńskiej poetki Marii Adam. Uczestnicy mieli też możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego „ Jak powstało Pismo święte”, autorstwa ks. dr. hab. Wojciecha Pikora z KUL – u.
Pobyt w Łebie zakończyło uczestnictwo we Mszy świętej w tamtejszym kościele pod wezwaniem świętego Jakuba Starszego.
Włodzimierz Chrzanowski (kw)