Łódź: Dar i zmaganie – muzyczna opowieść o polskich drogach do wolności

2018/11/21
dsc03138.jpg

Koncertem patriotycznym pt. “Dar i zmaganie” w wykonaniu Barbary Rogali i Kwartetu Smyczkowego BEFANE uczciły 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” wraz z parafią pw. NMP Królowej Pokoju w Łodzi.

W niedzielny wieczór 18 listopada br. w murach Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Łodzi wybrzmiały pieśni i utwory literackie nawiązujące treściami do czasów zmagań o narodową wolność Polaków. Muzykę do większości utworów skomponował i w całości zaaranżował Grzegorz Rogala. Artystyczna opowieść koncentrowała się wokół dwóch rocznic: 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 155-lecia wybuchu Powstania Styczniowego. – Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak przegrane powstanie mogło wpłynąć na odzyskanie niepodległości. Iskra, która choć ugaszona na polu bitewnym, zapaliła ogień, który tlił się dalej sercach Polaków – tłumaczą twórcy.

Tytuł koncertu może przypominać o czasach, kiedy naród polski „pokutował” po stracie ojczyzny, zmagając się jednocześnie o jej odzyskanie, jak i z własnymi wadami, które wcześniej doprowadziły do owej straty. Słowa: „Dar i Zmaganie” zostały bezpośrednio zaczerpnięte z poematu Karola Wojtyły pt. Myśląc Ojczyzna. 

Na koncert złożyły się utwory poprzedzające Powstanie Styczniowe – DO*[Norwida], samo Powstanie – Marsz Żuawów, okres popowstańczy i gorący czas przed wybuchem niosącej Polsce niepodległość I Wojny Światowej – Rota. Okres międzywojenny – Dwie Ojczyzny, czasy powojenne zapowiadające zmiany prowadzące Polskę i Polaków do kolejnej odsłony wywalczonej przez Solidarność wolności, która została nam – współczesnym – dana.

Barbara Rogala jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie śpiewu prof. Urszuli Kryger. Współ­pracowała z takimi zespołami jak: Londyński Gabrieli Consort Choir, Chór Fil­harmonii Łódzkiej, Zespół Wokalny Vivid Singers, Chór i Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej. Koncertowała w Niemczech, Belgii, Francji, Irlandii, Ukrainie, Włoszech i Polsce. W 2018 r. ukazała się debiutancka płyta zespołu Kapela Polonica – Kantaty Sakralne Georga Philippa Telemanna. Ponadto wraz z pianistką Dobrochną Jachowicz–Zakrzewską współtworzy Rogala&Jachowicz Duo, z którym wykonuje program oparty na polskiej liryce wokalnej. Współpracuje i nagrywa z polsko­-izraelskim projektem PGR & Zilberman.

tekst/fot.: Marcin Kluczyński

 

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#100-lecie niepodległości #Barbara Rogala #Civitas Christiana Łódź #kwartet Befane #NMP Królowej Pokoju Łódź
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej