Łódź – Łagiewniki: Życie, formacja i działalność o. Leona Dyczewskiego oraz Marka Korycińskiego

2018/2/26
dsc09716-2.jpg

24-25 lutego przyjaciele, społecznicy, miłośnicy, kultury i sztuki, regionaliści wspominali profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, franciszkanina o. Leona Dyczewskiego oraz długoletniego wiceprzewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” Marka Korycińskiego, przewodniczącego Zarządu Oddziału Okręgowego w Lublinie. O. Leon Dyczewski i Marek Koryciński przyjaźnili się, ,,nadawali na tych samych falach’’. Przenosili razem góry. Obaj byli otwarci ku prawdzie. Poszukiwali razem Boga. Obaj niedawno zmarli. O. Dyczewski dwa lata temu; Marek Koryciński w październiku 2017 roku.  

Organizatorami sesji wspomnieniowej byli Andrzej i Błażej Dyczewscy, bratankowie o. Leona Dyczewskiego. Mszę św. w  Sanktuarium św. Antoniego w Łodzi – Łagiewnikach koncelebrowali bp Marian Kruszyłowicz, franciszkanin konwentualny, przyjaciel i świadek życia o. Leona Dyczewskiego, biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i ks. Krzysztof Stola, przyjaciel Marka Korycińskiego. Po Mszy św. został złożony wieniec na grobie śp. o. Leona Dyczewskiego. Sesja odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego o.o. Franciszkanów. Franciszkanin o. Leon Dyczewski po odbyciu nowicjatu studiował filozofię właśnie w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Łodzi. Wspomnień wysłuchali więc jego młodzi następcy, studenci seminarium. W sesji uczestniczyli także członkowie Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” z Łodzi i Lublina. Wszyscy otrzymali od Fundacji Civitas Christiana książkę Leona Dyczewskiego ,,Kultura w całościowym planie rozwoju’’ Instytutu Wydawniczego PAX. Można było również wspólnie się pomodlić słuchając koncertu Zespołu zaNim, który swymi utworami wielbi Boga i Jego dzieła.

Zgodnie z propozycją bp. Mariana Kruszyłowicza sesja wspomnieniowa nie była tylko przywołaniem pamięci. Miała skłonić do przemyśleń. I tak się stało. Śp. o. Leon Dyczewski i śp. Marek Koryciński – jak mówił ks. Krzysztof Stola – przenosili razem góry. Nie było rzeczy, której nie mogliby zrobić. Obaj podchodzili do ludzi z uśmiechem, byli zawsze gotowi do poważnej rozmowy. Preferowali  aktywność wspólnotową. Marek Koryciński był głęboko wierzącym katolikiem. Inicjował modlitwę w różnych sytuacjach i okolicznościach. Wspólnie z o. Leonem Dyczewskim współtworzyli w Lublinie Akademię Społeczną. – Tych dwóch postaci nie da się oddzielić od siebie – mówił ks. Krzysztof Stola.

Książki prof. Leona Dyczewskiego wydawał Instytut Wydawniczy PAX. Tradycyjne, majowe spotkania Akademii Społecznej odbywały się w posiadłości rodziny Korycińskich. Wszyscy doskonale się tam czuli. Mieszkanie o. prof. Leona Dyczewskiego było zaś prawdziwym salonem literackim Lublina.

Prof. Leon Dyczewski był autorem ponad 350 prac naukowych i publicystycznych. Głównymi nurtami zainteresowań i prac naukowo-badawczych były: działalność Kościoła katolickiego w okresie międzywojennym i katolicka nauka społeczna; rodzina i polityka rodzinna; teorie kultury, typy i formy kultury, zmiana i rozwój kultury; kultura i religia; tożsamość społeczno-kulturowa, tradycja i dziedzictwo kulturowe; wielokulturowość, kultura narodowa, kultura grup etnicznych, kultura regionalna w procesach jednoczenia się Europy i globalizacji; małe grupy jako ogniska kulturotwórcze i nośniki kultury; kultury alternatywne; style życia; wartości, symbole, wzory osobowe, bohaterzy w kulturze polskiej; komunikacja społeczna: zagadnienia teoretyczne i media komunikacji społecznej. W pracy naukowej podejmował zagadnienia socjologii kultury, rodziny oraz środków komunikowania społecznego, łącząc podejście socjologiczne z ujęciem filozofii i polityki społecznej. Wychował liczne grono uczniów, jako nauczyciel akademicki znany z życzliwości, skromności i dobroci, dla wielu był mistrzem.

Jako wykładowca kształcący przyszłych dziennikarzy, spisał dla nich 10 przykazań właściwego stosunku do mediów, w których zwracał uwagę na konieczność zachowania dystansu i krytycznej postawy wobec przekazów medialnych. Zachęcał, by unikać epatowania przemocą, sensacji i stronniczości, zachować niezależność i pamiętać o systemie wartości. Prof. Dyczewski był m.in. kierownikiem Katedry Socjologii Kultury KUL; prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych, dyrektorem Akademii Społecznej, dyrektorem Podyplomowego Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa.

Jak mówił Marcin Sułek, dyrektor Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Lublinie, Marek Koryciński zapraszał na kawę z cytryną i z uśmiechem.  Zawsze działał po coś i głęboko zastanawiał się nad celem działania. – To byli ludzie wyjątkowi – podsumowała Magdalena Porczyk, wiceprzewodnicząca Zarządu Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Łodzi, która przypomniała, że Marek Koryciński jako odpowiedzialny przez lata za formację w Stowarzyszeniu był m.in. twórcą Centralnego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej.

Tekst/fot.: Anna Staniaszek

 

fot. galeria: M. Kluczyński

as/mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Marek Koryciński #o. Leon Dyczewski #slider
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej