Lublin: Relacja z otwarcia Szlaku Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym

2021/9/24
szlak glowne
Źródło: Polskie Radio Lublin

„Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym” - to szlak, przebiegający z Kozłówki do Nasutowa, po miejscach związanych z pobytem i działalnością Prymasa  na tej ziemi w czasie okupacji niemieckiej. Szlak, który powstał dzięki współpracy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, został otwarty w sobotę (18.09).

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kaplicy Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Wszystkich gości powitała dyrektor Muzeum w Kozłówce Anna Fic-Lazor współtwórczyni szlaku. Eucharystię sprawował bp Mieczysław Cisło wraz ks. prał. Tadeuszem Pajurkiem i ks. Piotrem Jastrzębskim. Wśród uczestników Eucharystii byli przedstawiciele władz państwowych, z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem na czele, samorządowych, stowarzyszeń i szkół.

W homilii bp Mieczysław Cisło w obrazowy sposób przedstawił bł. Stefana Wyszyńskiego, jako giganta wiary i miłości, człowieka całkowicie, po dziecięcemu zawierzającemu Bogu i oddanemu Maryi. Podkreślił jego umiłowanie drugiego człowieka, nawet swoich nieprzyjaciół. Zauważył, że Kościół, dając nam w Prymasie wzór świętości w momencie, kiedy naród polski jest szczególnie skłócony, wskazuje na wezwanie kardynała Wyszyńskiego do przebaczania.

Zaprzyjaźnić się z Prymasem, to zadanie dla wszystkich Polaków. Nawet dla tych, którzy są po drugiej stronie – powiedział bp Mieczysław Cisło.

Odsłonięcia pierwszej tablicy szlaku dokonali bp Mieczysław Cisło, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie wyruszył Rajd Rowerowy „Poznaj Polskę”. Wraz z jego uczestnikami, przede wszystkim dziećmi i młodzieżą ze szkół w okolicznych miejscowościach, jechał minister Przemysław Czarnek. Pierwszym przystankiem był Park Dźwięków w Dąbrówce, gdzie na pikniku spotkali się wszyscy uczestnicy uroczystości.

Bardzo się cieszę z tego dnia. To owoc pracy wielu instytucji, stowarzyszeń i samorządów. A pomysł narodził się przy okazji Akademii Kozłowieckiej. Powstają nowe pomysły i dzieła związane z Prymasem Tysiąclecia. Civitas Christiana w Lublinie, dzięki wsparciu Instytutu Prymasowskiego, rozpoczyna niedługo projekt Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego. Mamy nadzieję, że będzie ono oddziaływać nie tylko na region lubelski, ale i na całą Polskę  – powiedział Marcin Sułek, dyrektor Regionu Lubelsko-Rzeszowskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, pomysłodawca szlaku.

Dyrektor  dziękował też rodzinie państwa Niedziałków oraz wszystkim, którzy służyli swoją pomocą w organizacji pikniku i za cenną działalność Parku Dźwięków.

Edukacyjny i wychowawczy charakter, różnych inicjatyw na szlaku ks. Stefana Wyszyńskiego, podkreślał Przemysław Czarnek. Dodał, że dzięki programowi „Poznaj Polskę” uczniowie mogą poznawać przyrodę i historię naszej ojczyzny właśnie w takich miejscach, jak pałac w Kozłówce i nowo otwarty szlak. Potwierdzali to nastolatkowie, biorący udział w rajdzie rowerowym. Mówili, że postać Błogosławionego stała się dla nich bliższa, mniej pomnikowa.

Krzysztof Wojciechowski, z Lubelskich Parków Krajobrazowych, współtwórca szlaku, wspomniał, że ma on 23 km. Na ośmiu tablicach zamieszczone są myśli Prymasa o przyrodzie, krajobrazie, informacje o tym, co się znajduje w danym miejscu oraz mapy.

 – W tym wszystkim, tak naprawdę nie chodzi o szlak. Szlak stanowi asumpt do tego, by coraz  bardziej poznawać Prymasa, […] a piękno przyrody niech nam w tym pomaga – powiedział Krzysztof Wojciechowski. Przypomniał też, że pierwszy szlak lubelskimi śladami ks. Stefana Wyszyńskiego znajduje się w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym.

 O kardynale Wyszyńskim wspomniała także Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego, świadek życia błogosławionego.

– Był on człowiekiem wewnętrznej harmonii i ładu, wielkiego pokoju, który płynął z modlitwy i zatopienia w Panu Bogu – mówiła.

Przypomniała, że często powtarzał słowa: jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na swoim miejscu. Podkreślała wielką cześć, jaką Prymas darzył Matkę Bożą. Wszędzie ze sobą woził Jej obraz. Miał go także w Rzymie podczas Soboru Watykańskiego II i w czasie wyboru Jana Pawła II. Podczas konklawe do jego pokoju przychodzili kardynałowie z całego świata, by pokłonić się Matce Bożej Królowej Polski.

– Pewnie wtedy Maryja szeptała im do serca, kogo mają wybrać – powiedziała Iwona Czarcińska.

Po posiłku rowerzyści oraz piesi wędrowcy wyruszyli w dalszą drogę do Nasutowa, gdzie odbywał się festyn rodzinny przy Szkole Podstawowej im. Kardynała Wyszyńskiego. Podczas festynu wystąpiła miejscowa schola, a także zespół COLOMBO. Rozstrzygnięty został Międzygminny Konkurs Plastyczny „Kardynał Stefan Wyszyński w oczach dzieci”. Zwieńczeniem festynu był koncert pamięci błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w którym wzięli udział Artyści Scen Lubelskich.

Trzecim etapem rajdu rowerowego był powrót do Parku Dźwięków w Dąbrówce. Mimo zmęczenia uczestnicy wyrażali zadowolenie z tak bogatego we wrażenia dnia, a zwłaszcza z tego, że Prymas Stefan Wyszyński został w tak wielu aspektach przypomniany, dzięki czemu na nowo odżył w umysłach i sercach, by stać się przewodnikiem na drodze do świętości.

Autorzy: E. i T. Kamińscy

Zdjęcia: Civitas Christiana

/uk

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej