Malarskie oblicza Niepodległości w Toruniu [VIDEO]

2018/11/8
100-obrazow-132.jpg

6 listopada w toruńskich galeriach: Artus, Muz i Omega oficjalne otwarto wystawę „100 obrazów na stulecie niepodległości Polski”. Prace 58 artystów przedstawiają otaczający nas świat i ludzi. Inspiracją dla twórców była szeroko rozumiana niepodległość. Poza Dworem Artusa ekspozycja prezentowana jest w Galerii Omega i w Domu Muz.

Wystawa „100 obrazów na stulecie niepodległej Polski” zorganizowana została przez toruński oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz dwie miejskie instytucje kultury: Dwór Artusa i Dom Muz. Prezentowane prace podzielono na trzy kategorie: człowiek, pejzaż i martwa natura. Obrazy 58 artystów z całej Polski, które tworzą wspólną ekspozycję to malarstwo i rysunek będące wyobrażeniem twórców o niepodległości. W swoich pracach niektórzy pokazali ją bardzo dosłownie, innym kojarzy się ona z wolnością, nostalgią czy tęsknotą.

Oficjalny wernisaż odbył się w galerii w Dworze Artusa, gdzie dyrektor instytucji – Łukasz Wudarski zwrócił uwagę na liczne związki tego miejsca z czasem kształtowania się suwerennej Polski: – To właśnie w Dworze Artusa rezydował gen. Józef Haller, gdy 18 stycznia 1920 r. odbywały się uroczystości włączania Torunia do odrodzonej Ojczyzny.

Pozostałe można oglądać w Galerii Omega im. Marka Hoffmana przy ul. Przedzamcze 12 (siedziba Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Toruniu) oraz w Domu Muz przy ul. Podmurnej 1/3. Prezentowane na wystawie dzieła są bardzo różnorodne, to pokazuje że niepodległość porusza artystów na wiele sposobów.

Wystawa związana jest ze stuleciem niepodległej Rzeczpospolitej. Każdy ma swoją cząstkę w tym stuleciu. Nie można zapomnieć, że sztuka towarzyszyła dziejom naszej ojczyzny od zawsze, była wtedy kiedy byliśmy zniewoleni i kiedy przyszedł okrutny czas drugiej wojny światowej. Była z nami także wtedy, kiedy myśl o demokracji dopiero się rodziła i kiedy rozpoczęliśmy urządzanie życia w wolnym, niezależnym kraju. Zebranie w jednej wystawie dzieł, które pokazują stulecie niepodległości jest czymś wyjątkowym i bardzo ważnymmówił podczas oficjalnego wernisażu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Organizatorzy wystawy wydali także katalog, zredagowany przez Miłosza Puchalskiego i Szymona Szczęsnego pod kierunkiem Art. Mal. Michała Trägera, prof. UMK, w którym znajdują się zdjęcia wszystkich prezentowanych dzieł i krótkie biogramy artystów. Pierwszy egzemplarz tego okolicznościowego wydawnictwa Przewodniczący Zarządu O/O w Toruniu Piotr Hoffmann przekazał prezydentowi Zaleskiemu.

Wystawę oglądać można w Dworze Artusa do 20 listopada 2018 roku w godzinach od 11:00 do 18:00 oraz w trakcie wieczornych imprez. Natomiast do 30 listopada wystawa będzie można oglądać w Domu Muz w godzinach otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-18:00 oraz w Galerii Omega od poniedziałku do piątku od 10:00 do 16:00.

Adrian Aleksandrowicz, Szymon Szczęsny, fot. Damian Fajfer

Pozostałe relacje:

https://www.torun.pl/pl/rozne-oblicza-niepodleglosci

https://ddtorun.pl/pl/15_fotorelacje/

http://ddtorun.pl/pl/18_co_gdzie_kiedy/

https://www.meloradio.pl/Polecamy/100-obrazow-na-stulecie-niepodleglosci-Polski-w-Toruniu

http://www.radiopik.pl/

http://wmoimobiektywie24.pl/

https://artus.torun.pl/

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#100-lecie niepodległości #Civitas Christiana Toruń #Dom Muz #Dwór Artusa #Galeria Omega #Łukasz Wudarski #malarstwo #Michał Zaleski #Miłosz Puchalski #niepodległość #obrazy #Piotr Hoffmann #prof. Michał Träger #slider #szymon szczęsny #Toruń #wystawa
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej