Marta Kowalczyk: Po stronie Dobra

2020/11/9
122890705 1591536144362130 2449178790531190084 n

W czasach, kiedy o swoje prawa upominają się najsłabsi, często również bezbronni, środowisko „Civitas Christiana” przypomina o obowiązku stania u boku tych, którym należy nieść wsparcie. 

Nasza misja wydaje się oczywistym i podstawowym elementem życia społecznego, dlatego z zaskoczeniem przyjmujemy ataki, z którymi przyszło nam konfrontować się w ostatnich tygodniach.

Wulgarne protesty uliczne, dewastacje kościołów – przeniosły werbalną agresję do internetu i celem ataków stało się również Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Grupa INCO S.A, polski producent m.in. chemii gospodarczej i nawozów.

Wypaczanie przesłania naszej misji, personalne ataki i wzywanie do bojkotu produktów Grupy INCO S.A. w mediach społecznościowych i internecie to przykra codzienność i smutne doświadczenie ostatnich dni.

Tymczasem nasze zaangażowanie, także w dziedzinie przedsiębiorczości, łączymy z działalnością pro publico bono. Realizując nauczanie Kościoła Katolickiego odpowiednią formacją i dyscypliną Słowa, nie zapominamy o czynach.

Od lat konsekwentnie wspieramy instytucje dobroczynne. Świadczymy faktyczną pomoc nie tylko finansową. Wiele przedsięwzięć sami inspirujemy i realizujemy. Do dyspozycji potrzebujących pozostaje także szeroki asortyment cenionych wyrobów Grupy INCO S.A.

Naszym sztandarowym projektem formacyjnym i edukacyjnym jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Corocznie na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do pogłębionego studium Pisma Świętego odpowiada niemal 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół ponadpodstawowych. Liczne świadectwa wskazują, że przez prawie 25 lat konkurs biblijny uformował wiele osób, które swoje życie oparły na Ewangelii.

Prospołeczny aspekt naszej działalności oparty jest na systematyczności i wrażliwym reagowaniu na aktualne potrzeby. Z największą radością dzielimy się dobrem wspólnym z m.in.: Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi Zakład dla Niewidomych w Laskach, Katolicką Szkołą Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych w Łodzi. Działalność gospodarcza Grupy INCO S.A. łączy się także z odpowiedzialnością społeczną, czego przykładem może być wspieranie ośrodków o konkretnych i ważnych zadaniach, wśród nich należy wymienić: Dom Dziecka im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wojsławicach, Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci z Zespołem Downa w Łodzi, Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, Środowiskowy Dom Pomocy w Nowych Gołuszewicach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Marii Konopnickiej w Kutnie, Hospicjum Opatrzności Bożej prowadzone przez Zgromadzenie Księży Orionistów.

Dziś, mierząc się z formą ucisku, jaką jest dla społeczeństwa pandemia i związany z nią stan niepewności oraz zagrożenia, nie pozostajemy bierni. Cały czas działamy. Zorganizowana przez nas internetowa akcja #IdęDoKościoła okazała się niezwykłym pokrzepieniem dla wielu. Pozwoliła wspólnocie katolików, przy zachowaniu zasad ostrożności, trwać w jedności pomimo lęków i utrudnień.

W tym trudnym okresie pierwszej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce, odpowiadaliśmy za wielkanocne akcje pomocowe. Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia robili zakupy, sprzątali, dostarczali żywność. Warto wspomnieć, że prowadzony przez nas Ośrodek Gawra w Wiknie zapewnił regionalne potrawy.

Wobec nowych wyzwań, nie wolno przejść obojętnie. Wyrazem naszej troski o drugiego człowieka było przekazanie przez środowisko „Civitas Christiana” 30 komputerów dla uczniów, aby umożliwić im edukację zdalną. Stowarzyszenie oraz Grupa INCO S.A. przekazało ponadto tak potrzebne dziś respiratory do stołecznych szpitali specjalistycznych.

Powyżej przedstawiony jest pewien fragment naszego konkretnego zaangażowania dla dobra wspólnego. W związku z tym kuriozalne wydają się wszelkie próby niesprawiedliwych i krzywdzących ataków. Czujemy się dotknięci szeregiem oszczerstw padającym pod adresem naszego środowiska. Tym bardziej jesteśmy przekonani, że droga, którą obraliśmy, jest słuszna: naszym celem jest obrona Prawdy.

Istotnie -  co nam w ostatnich tygodniach zarzucano -  "Civitas Christiana” staje po stronie najsłabszych, biorąc pod uwagę niepodważalne prawo do życia każdego nienarodzonego dziecka. Budując społeczeństwo na fundamencie odpowiedzialności i miłości, wspieramy to fundamentalne prawo człowieka.

Jesteśmy bezwarunkowymi orędownikami życia, otaczając je szczególną troską z jasnym i wyrażanym publicznie stanowiskiem. Nasze powołanie realizujemy jednak bez względu na aktualne podziały w społeczeństwie wynikające z ideologicznych, politycznych, czy jakichkolwiek innych różnic. Tak rozumiemy odpowiedzialną troskę o dobro wspólne.

/mwż

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek redakcji i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej