Mieszko i Bolesław: inspirują i intrygują kolejne pokolenia Polaków

2013/10/8

Chciałem Polski bezpiecznej – stała się wielka. Marzyłem by każdy z rodu Słowian traktowany był godnie w całej Europie – stałem się królem równym wszystkim władcom chrześcijańskim.

Czy tak mógłby podsumować swoje życie Bolesław Chrobry? Tego nie wiemy. Jednak dzięki wykładowi prof. Andrzeja Nowaka, znakomitego historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego wiemy znacznie więcej o życiu pierwszych władców piastowskich.

Jak wyglądało tworzenie się zrębów państwowości polskiej? Jakie znaczenie miał chrzest Mieszka? Czym był Dagome Iudex? Jak to się stało, że w bardzo krótkim czasie na ziemiach polskich powstało państwo, którego władca został przyjacielem cesarza i zorganizował armię, która była w stanie prowadzić zwycięskie wojny z ówczesnymi potęgami militarnymi? I najważniejsze pytanie wieczoru czy ówczesna Polska była gotowa do prowadzenia polityki imperialnej, którą w rzeczywistości prowadził Bolesław Chrobry?

O tym wszystkim usłyszeli zgromadzeni na wykładzie prof. Andrzeja Nowaka w Domie Pielgrzyma Amicus. Spotkanie o pierwszych władcach Polski zainaugurowało nowy cykl przygotowany przez Oddział Okręgowy w Warszawie „Filary polskości”.

Tłumnie zebrana publiczność zadawała wiele pytań i nagrodziła prelegenta długimi oklaskami.

Już wkrótce na naszej stronie będzie można obejrzeć zapis ego wykładu. Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Filary polskości”. 5 listopada tematem wystąpienia będzie życie mistrzów pióra: Wincentego Kadłubka i Jana Długosza.

(kw)

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej