Na Jasnej Górze rozstrzygnięto Konkurs na Wieczernikową Choinkę

2017/01/11
dsc-7625small.jpg

Już po raz dziewiąty Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie wspólnie z Jasną Górą zorganizował Konkurs na Wieczernikową Choinkę. Jego finał odbył się 10 stycznia w częstochowskim klasztorze. Na świąteczne drzewka pielgrzymi oddali ok. 20 tys. głosów.

Celem Konkursu od początku jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i zachęta do wykonywania świątecznych ozdób własnoręcznie. Tegoroczna edycja nawiązywała do obchodów 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Dzieci z 27 szkół i 13 przedszkoli udekorowały też jubileuszową choinkę, która stanęła na dziedzińcu przed bazyliką. Na świąteczne drzewka pielgrzymi oddali ok. 20 tys. głosów.

Co roku konkurs cieszy się wielką popularnością, a chętnych do udziału w nim jest znacznie więcej niż ustawionych w kaplicy – namiocie w Wieczerniku świerków. To przybywający na Jasną Górę, w okresie świątecznym, pielgrzymi wybierają najpiękniej przyozdobione drzewko. Ale jak podkreślają organizatorzy, a także oglądający choinki wierni, wszystkie świerki zasługują na wyróżnienie i są piękne.

Jak zawsze pomysłowość nauczycieli i najmłodszych zaskoczyła. W namiocie stanęła choinka „wełniana” udekorowana bombkami i łańcuchami m.in. ze sprutych swetrów, „butelkowa” ozdobiona plastikowymi mikołajami z butelek, „sercowa” z 300 sercami ze zdjęciami dzieci na 300-lecie koronacji Obrazu, „jubileuszowa” z umieszczonym na czubku obrazem Matki Bożej i ozdobami ukazującymi przedstawicieli różnych zawodów i stanów oddających Jej hołd. Są: paulin, policjant, strażak, lekarz, król i królowa, są i polscy święci: Faustyna czy Maksymilian Kolbe. Stanęła też choinka „misyjna” z koronami ozdobionymi twarzami dzieci różnych krajów i ras, choinka „płytowa”, której elementami ozdób są płyty CD, drzewko „złote” przypominające kolor korony Królowej Polski, jest choinka „ekologiczna” z materiałów recyklingowych i „sześcienna” z marzeniami dzieci napisanymi na papierowych kostkach w języku polskim i angielskim.

Ojciec Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry podkreśla wyjątkowość ozdób wykonanych przez najmłodszych. – Kiedy te choinki były ubierane to uświadomiłem sobie, że te piękne ozdoby wpisują się w cały szereg wot składanych Matce Bożej. To wota zupełnie inne, pełne radości, ale i trudu, bo wykonane przez dzieci, ich nauczycieli i rodziców, one niosą w sobie dar duchowy dla Maryi, chcą Ją uradować, a wraz z Nią uradować też Boże Dzieciątko – powiedział jasnogórski przeor.

dsc_7407small

Podczas „gali finałowej”, w której wzięli udział przedstawiciele szkół i przedszkoli, o. przeor podziękował za wielkie zaangażowanie, za wysiłek i pomysły, którymi dzieci obdarowały Matkę Bożą. – Za każdą ozdobą jest dar serca i ja z serca wam za nie dziękuję, one wszystkie są włączone w koronę chwały Najświętszej Maryi Panny – mówił o. Waligóra.

– Konkurs co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, także i w tym roku dopisała frekwencja. Cieszymy się, że najmłodsi poprzez ubieranie bożonarodzeniowego drzewka okazują swoją miłość Nowonarodzonemu Jezuskowi – powiedziała Mirosława Szymusik z oddziału „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Głosowanie na najpiękniejszą „wieczernikową choinkę” trwało od Bożego Narodzenia do 30 grudnia. W sumie jasnogórscy pielgrzymi oddali ok. 20 tys. głosów. Najwięcej specjalnych karteczek, prawie 1400, wrzuconych było do urny z numerem 8. To choinka, którą udekorowały dzieci z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Poraju.

II miejsce zajęła choinka numer 39, na którą ozdoby przygotowały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Czerwony Kapturek” w Częstochowie. Na to drzewko oddano 1260 głosów.

III miejsce, z ilością głosów ponad 1200, zajęła choinka z numerem 40. Ozdoby przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku.

– Jesteśmy mile zaskoczeni i radośni, że udało nam się wygrać – powiedziała Ewelina Chmielewska nauczycielka w przedszkolu „Leśne Skrzaty” w Poraju.

Zwycięska choinka jest cała złota. – To nawiązanie do jubileuszu koronacji Obrazu Matki Bożej. Złoty kolor symbol królowania, złotej korony – wyjaśniali zwycięzcy.  Mały Szymon, przedszkolak z „Leśnych Skrzatów” podkreślał, że nad choinkowymi ozdobami pracowali długo, a zwycięstwo jest zasługą wszystkich. Choć, jak powiedział, wszystkie choinki są ładne, to ich jest najpiękniejsza zaś wykonali ją, by ucieszyć Matkę Bożą.

Zdobywcy trzeciego miejsca podkreślają, że to dla nich zaszczyt móc udekorować choinkę na Jasnej Górze. – Napracowaliśmy się bardzo, ale było warto. Cieszyliśmy się z robienia tych ozdób, wtedy rozmawialiśmy o jubileuszu koronacji i bardzo dużo dowiedzieliśmy się – powiedziała Natalia ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku.

Małgorzata Słabosz, katechetka z Kościelca podkreśla, że taki jubileusz zdarza się raz na 300-lat i „grzechem” było by nie uczestniczyć w jakimś sensie w jego obchodach. – To wyjątkowy moment i chcieliśmy, by zostawił ślad, bo gdzie indziej, jak nie tutaj, wychowamy nasze dzieci. Musimy i chcemy docenić to miejsce – powiedziała nauczycielka.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy ze zdjęciem swojej choinki a zwycięzcy również ryngrafy Matki Bożej, gry i książki edukacyjne.

Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali także ufundowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach wycieczkę edukacyjną do lasu.

Izabela Tyras

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#300 lat obrazu Matki Bożej #Boże Narodzenie #Konkurs Choinek Jasna Góra
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej