Długo wyczekiwana uroczystość beatyfikacji bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Matki Róży Czackiej za nami. Niedziela, 12 września pozostanie zapewne na długie lata w pamięci zarówno tych, którzy osobiście uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, jak i rzesz wiernych modlących się w swoich parafiach i śledzących beatyfikację za pośrednictwem mediów. Istotne teraz, by czas beatyfikacji nie pozostał jedynie kolejnym wydarzeniem i datą w historii Kościoła i Polski. Ta beatyfikacja to wyzwanie i zobowiązanie dla dzisiejszych pokoleń, by przesłanie, które nieśli zarówno Prymas Tysiąclecia, jak i Matka Róża Czacka było na nowo odkryte, pielęgnowane i zbliżało nas do Błogosławionych.
W bieżącym numerze podejmujemy tę problematykę i staramy się to na różnych polach aktywności społecznej czynić od wielu miesięcy. Mogę zapewnić, że dotychczasowa konsekwentna praca naszego Stowarzyszenia na polu upowszechnienia ABC Społecznej Krucjaty Miłości, przesłania społecznego Prymasa Wyszyńskiego oraz Jego wezwania do moralnej odnowy narodu pozostaje dla nas pierwszoplanowym zadaniem.
We wrześniu po raz piąty zorganizowaliśmy Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Obszernie informujemy o tym wydarzeniu, które skupia wiele różnych środowisk i które na dobre zagościło w przestrzeni publicznej. Co warte odnotowania, hasło Festiwalu „Od teorii do praktyki” nie jest jedynie frazesem reklamowym. Konsekwentnie rozwijamy część praktyczną Festiwalu, czego przykładem są trzy równoległe wielotematyczne warsztaty, prowadzone w drugim dniu wydarzenia.
Kończąc, chcę zaznaczyć i przypomnieć, że Prymas Stefan Wyszyński jest patronem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” od 2013 r., ale w tym numerze zwracamy się świadomie w kilku miejscach także ku bł. Matce Róży Czackiej. Szczególnie zatem zachęcam do lektury materiałów Jej poświęconych, byśmy mogli z radością w pełni czerpać z Daru, który wszyscy otrzymaliśmy.
Maciej Szepietowski
redaktor naczelny
Kwartalnika Civitas Christiana