AdobeStock 96734566

Nazaret: brytyjski archeolog Ken Dark przedstawił dowody na istnienie domu rodzinnego Jezusa

2020/11/24

Wybitny brytyjski archeolog i historyk, prof. Ken Dark przedstawił przekonujące dowody na twierdzenie, że dobrze zachowany starożytny dom w Nazarecie był domem dzieciństwa Jezusa.

Budynek pochodzi z I wieku, a obecnie jest siedzibą klasztoru sióstr z Nazaretu. Po raz pierwszy zidentyfikowano go jako dom, w którym Jezus dorastał z Józefem i Marią jeszcze w XIX wieku, ale teoria ta została odrzucona w latach trzydziestych XX wieku. Powrócono do niej w czasach nam współczesnych.

Po 14 latach prac terenowych, prof. Ken Dark odkrył, że klasztor stoi w mieszkaniu, które starożytni Nazarejczycy uważali za pierwszy dom Jezusa. Zachowały się znaczące fragmenty dwupiętrowego budynku, w tym wykute w skale schody. W okresie swojej świetności prawdopodobnie znajdowało się tam szereg pomieszczeń mieszkalnych i magazynowych oraz taras na dachu.

Archeolog potwierdził pochodzenie budynku z I wieku, czego nie można powiedzieć o innych budynkach znajdujących się w okolicy. Ponadto, wykazano że dom został zbudowany i należał do budowniczego, kamieniarza, co zgadza się z opisem w Piśmie Świętym odnośnie zawodu św. Józefa.

Według przeprowadzonych badań, w IV wieku obok pozostałości domu zbudowano kościół jaskiniowy, a w wieku V obok tych dwóch budynków powstała nowa świątynia, będąca w tamtym czasie największym obiektem sakralnym w Nazarecie.

Wejście do domu Jezusa i miejsca gdzie dorastał na opublikowanych przez badaczy zdjęciach w galerii poniżej.

/mwż

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej