NIE LĘKAJCIE SIĘ! – XXI Dzień Papieski

2021/10/10
1612961041
Źródło: dzielo.pl

"Non abiate paura. Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi" - te słowa skierował Jan Paweł II podczas homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku w trakcie Mszy Św. inaugurującej jego pontyfikat, na placu św. Piotra w Rzymie. „Nie lękajcie się” - to motto XXI Dnia Papieskiego, który obchodzimy dziś (10. 10). Hasło zostało ogłoszone podczas konferencji transmitowanej z Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wtedy również omówiono m.in. tegoroczne obchody, plany związane z najbliższymi obozami formacyjnymi Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz kampanię 1%. Obok uroczystości religijnych w różnych miastach dziś organizowane są koncerty, spotkania oraz zbiórka do puszek na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Tego dnia stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi i miasteczka rodzinne.

Przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk podkreślił, że podczas Dnia Papieskiego wolontariusze FDNT we wszystkich kościołach w Polsce, a także na ulicach będą zbierać datki, z których sfinansowane zostaną stypendia dla 2 tys. podopiecznych fundacji. Wspomóc stypendystów można także wysyłając SMS-a o treści "Stypendia" pod numer 74265. Każdy SMS to 4 zł przeznaczone na edukację ubogiej i uzdolnionej młodzieży. Dodał, że akcję można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

"Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej ojczyzny" - zaznaczyli polscy biskupi w liście pasterskim z okazji Dnia Papieskiego.

"Dziś ludzkość zmaga się nie tylko z pandemią koronawirusa, ale także z wieloma innymi tragediami". Wśród ludzkich dramatów wymienili "głód, katastrofy naturalne, utratę dachu nad głową, przymusową emigrację, handel ludźmi, nałogi i osamotnienie, które otwierają katalog ludzkich cierpień i tragedii". "Każda z nich zdaje się już nawet nie pytać, ale wołać - gdzie jest Bóg?!" - czytamy w liście.

Według jego autorów odpowiedzią Boga na pytanie o sens cierpienia jest Jezus Chrystus. "Od Jezusa czerpiemy bowiem nadzieję, że możemy przejść przez doświadczenie cierpienia, zwłaszcza niezawinionego, gdyż na drugiej stronie naszego krzyża przybity jest On. Tylko osobiste spotkanie z Jezusem, przeżyte we wspólnocie wierzących, może dać nam pokój w najtrudniejszych sytuacjach życiowych" - zastrzegli.

Centralne uroczystości Dnia Papieskiego rozpoczęły się w Warszawie, gdzie o godz. 9.00 Mszę Św. w Świątyni Opatrzności Bożej odprawił kard. Kazimierz Nycz. W tym samym czasie liturgię w bazylice św. Krzyża w Warszawie sprawował bp Rafał Markowski, zaś Eucharystię w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W niedzielne popołudnie TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. "Nie lękajcie się miłości". Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji - Tylko Ty.

Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r.

Źródło: PAP, FDNT

/uk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#JP2 #Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia #młodzież
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej