Norwid w Ostrołęce

2014/04/24

Już po raz XX w kwietniową sobotę w murach ostrołęckiej siedziby „Civitas Christiana” rozbrzmiewała piękna, choć trudna poezja naszego wspaniałego wieszcza Cypriana Kamila Norwida. Stało się tak za przyczyną finału konkursu recytatorskiego poezji Norwida, który odbył się 12 kwietnia. Swoim zasięgiem obejmował teren b. województwa ostrołęckiego. Przystąpiło do niego 48 laureatów eliminacji szkolnych, którzy zmagali się w dwóch grupach wiekowych: szkoły średnie i gimnazja oraz w dwóch turniejach: recytatorskim i poezji śpiewanej.

IMGP3468Organizatorka konkursu, Mariola Kusiak, podziękowała młodzieży za trud, jaki włożyli w przygotowanie recytacji, zrozumienie treści utworów poety i odpowiednie ich przekazanie. Życząc im powodzenia w zmaganiach z poezją zaznaczyła, że ich najważniejszą wygraną będzie to, co w ich sercach pozostanie, czyli wartości, o jakich pisał Norwid. Będzie dobrze, jeśli będą nimi żyć i zarażać innych.

Przewodniczący jury – znany w wielu krajach poeta, polonista i katecheta Wiesław Janusz Mikulski przedstawił życiorys poety, nawiązał do jego wspólnych cech z Janem Pawłem II i głębokich wartościach ukrytych w poezji Norwida.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników i zliczeniu punktacji czteroosobowe jury (W. J. Mikulski, K. Żebrowska, E. Chojnacka i M. Kusiak) przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:

Gimnazja: I miejsce – Iwona Żywica, II miejsce – Gabriela Lewandowska i Adrian Kaczyński, III miejsce – Mateusz Wojtkowski, wyróżnienia: Natalia Pabich i Monika Sęk

Szkoły średnie: I miejsce Monika Pliszka, II miejsce Olga Nieliwodzka i Justyna Zawada, wyróżnienia: Ewa Dmochowska, Karolina Duda, Katarzyna Nadolna.

Turniej poezji śpiewanej: I miejsce – Weronika Grabowska, II miejsce – Ilona Kossakowska, III miejsce – duet Patrycja Czyż i Aleksander Płocharski, wyróżnienie: Katarzynę Ulewicz.

IMGP3477Prof. Elżbieta Chojnacka (Kolegium Nauczycielskie), która po raz pierwszy zasiadała w jury naszego konkursu, powiedziała: „Idąc tu nie spodziewałam się, że będę taka szczęśliwa, że ten konkurs stoi na tak wysokim poziomie, że praca w jury to będzie wielka przyjemność. To raj dla duszy słuchać tak przygotowanej młodzieży. Z szacunkiem chylę przed wami głowę, jesteście wspaniali”.

Nagrodzeni otrzymali encyklopedie, albumy ukazujące piękno Polski i świata, tomiki poezji C.K. Norwida i pamiątkowe dyplomy.

Sponsorami nagród byli: Urząd Miasta Ostrołęki, Starostwo Powiatowe, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Księgarnia Marka Gawrycha. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                               Mariola Kusiak

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Norwid #ostrołęka #poezja
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej