Od dziś obowiązuje nowy system kar w Kościele

2021/12/8
hammer g6d88ffd48 1920
Źródło: pixabay.pl

1 czerwca papież Franciszek ogłosił konstytucją apostolską Pascite gregem Dei nowelizacje Kasięgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego. Postanowienia wchodzą w życie 8 grudnia br. 

Franciszek stwierdził, że "wiele szkód wyrządziło niedostrzeganie ścisłego związku w Kościele między praktykowaniem miłosierdzia a odwołaniem się, gdy wymagają tego okoliczności i sprawiedliwość, do dyscypliny karnej”. Dlatego wprowadzono zmiany do obowiązującego prawa kanonicznego. 

Przepisy uszczegółowiono i skonkretyzowano, zmniejszono możliwość wyboru kary przez ordynariusza. Przywrócono karanie za niektóre przestępstwa z dawnego Kodeksu z 1917 r. np. korupcję w działaniach urzędowych czy udzielanie sakramentów osobom, którym nie wolno ich udzielać. Dodano również kary za przestępstwa, które wcześniej nie podlegały penalizacji m.in. naruszenie tajemnicy papieskiej, bezprawne porzucenie posługi kapłańskiej, domaganie się przez kapłana ofiary wyższej niż ustalona albo dodatkowych kwot, albo czegoś dla własnej korzyści. W prawie kanonicznym pojawiła się nie istniejąca w nim wcześniej kara grzywny. 

Papież podkreśla, że stosowanie kar nie jest środkiem ostatecznym, ale zwyczajnym i obowiązkowym narzędziem pasterskiego posłannictwa biskupa. „Zaniechanie ze strony pasterza posługiwania się prawem karnym jest przejawem tego, iż nie pełni on właściwie i wiernie swej funkcji” - głosi konstytucja apostolska. 

 

Źródło: ekai.pl

 

/ut 

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#prawo #Franciszek #prawo kanoniczne
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej