Od ewangelizacji do frustracji. Nowy numer „Civitas Christiana” już do pobrania!

2022/02/11
Kwartalnik Tlo Facebook

Najnowszy numer kwartalnika „Civitas Christiana” poświęcony został problemom wychowania katechetycznego młodych Polaków w dobie postępującej laicyzacji.

„Nie trzeba być wybitnym socjologiem, aby zauważyć, iż młode pokolenie odchodzi od wszelkich wartości religijnych, nie praktykuje wiary, odsuwa się od Kościoła.” – zauważają w artykule Od ewangelizacji do frustracji Ewelina Goździewicz i Estera Ryczek – i próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jest to proces który na stałe wpisał się w nasz świat i jaka jest szansa na jego odwrócenie. Maciej Szepietowski, redaktor naczelny kwartalnika, podkreśla:

Po 30 latach od wprowadzenia nauczania religii do szkół widać, że nie da się lekceważyć problemów, które narastały latami.

W piśmie oddano głos katechetom, którzy zmierzyli się z pytaniem o to, jak i gdzie przekazywać młodzieży wiarę. Piotr Wajs podkreślił misyjną rolę szkoły:

Katecheza szkolna nie jest już miejscem znacznego pogłębiania wiary i wiedzy wśród zaangażowanych w parafiach młodych ludzi. To obecnie jest miejsce siania ziarna Dobrej Nadziei.

Uczniowie zaś zostali zapytani o propozycje zmian w prowadzeniu lekcji religii oraz o to, jak można zachęcić ich do pogłębienia relacji z Bogiem. Emilia Bernaciak opisała skuteczny sposób katechizacji w Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, którego uczennice po skończonej nauce potrafią twardymi argumentami bronić wiary. Mateusz Zbróg przedstawił sylwetkę Franciszka Stryjasa – błogosławionego katechety, beatyfikowanego w gronie 108 męczenników II wojny światowej, który za katechizowanie dzieci zapłacił najwyższą cenę.

Fot. Marta Karpińska


W numerze znalazła się między innymi refleksja Zbigniewa Połoniewicza wokół minionej 31-szej rocznicy przyjęcia Polski do Rady Europy pod znaczącym tytułem Nie ma powodów do świętowania oraz tekst Jana Juszczaka o węgierskim kardynale Józefie Mindszentym – męczenniku „Kościoła milczenia”.

Drukowane, bezpłatne egzemplarze kwartalnika można otrzymać w redakcji oraz w oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", a wersję elektroniczną pobrać na naszej stronie www.

 

/em

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #ewangelizacja #katecheza #szkoła #ks. Jakub Bartczak #Franciszek Stryjas
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej