Odkrywać Zofię Kossak - zaproszenie na konferencję

2022/05/19
odkrywac zofie kossak kadr

Już w najbliższą sobotę, 21 maja, o godz. 10:00 w Kośminie w dworku w którym urodziła się Zofia Kossak odbędzie się konferencja pt.: „Odkrywać Zofię Kossak”.

Celem inicjatywy „Odkrywać Zofię Kossak” jest integracja różnych środowisk wokół zagadnienia: jak popularyzować postać i twórczość pisarki, uhonorowanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę w r. 2018 Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości.

Zofia Kossak urodziła się w r. 1889 w Kośminie (pow. Puławy). Jej wielki talent pisarski objawił się w wydanej w 1922 r. Pożodze – wstrząsającej relacji z bolszewickiej zawieruchy na Wołyniu. Kolejne książki, m.in.: Błogosławiona wina, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata, Szaleńcy Boży, Krzyżowcy, ugruntowały pozycję najbardziej poczytnej polskiej powieściopisarki, uznawanej w powieści historycznej za następczynię J. I. Kraszewskiego i H. Sienkiewicza.

Wybuch II wojny światowej przekreślił literackie plany Z. Kossak, która dała wówczas pierwszeństwo pracy społecznej: rozpoczęła działalność w konspiracji Podziemnego Państwa Polskiego, była współzałożycielką Frontu Odrodzenia Polski, a także wyjątkowego w skali europejskiej Komitetu Pomocy Żydom. Aresztowana przypadkowo i więziona pod przybranym nazwiskiem w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau (1943–1944), po zidentyfikowaniu przeniesiona ponownie na Pawiak i skazana na śmierć, została uwolniona dzięki staraniom władz Polski podziemnej. Od 1945 r. Zofia Kossak zmuszona przez władze do opuszczenia kraju, żyła w trudnych emigracyjnych warunkach w Wielkiej Brytanii, prowadząc wraz z mężem farmę Trossell w Kornwalii. W 1945 PAU wysunęła jej kandydaturę do literackiej Nagrody Nobla, zaś w 1948 władze wydały zarządzenie o wycofaniu jej książek z bibliotek – do 1956 funkcjonowały one wyłącznie w drugim obiegu. Pisarka powróciła do kraju w 1957; poświęcając się pracy literackiej, wygłaszając odczyty i prelekcje w ramach spotkań autorskich oraz aktywnie włączając się w działalność społeczną. W marcu 1964 r. w ramach protestu przeciw cenzurze podpisała „List 34”, w r. 1966 ze względu na internowanie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej odmówiła przyjęcia państwowej nagrody.

Utwory Zofii Kossak, cenione za humanizm i rozmach epicki, piękną i bogatą polszczyznę, patriotyzm i uniwersalizm, wysoki artyzm i przesłanie wychowawcze, były wielokrotnie wznawiane oraz tłumaczone na ponad 20 języków.

O swej pracy pisała: „Od 45 lat pisanie jest moim zawodem otwierającym drogę do serc czytelników; w czasie wojny formą walki z nieprzyjacielem, w pracy fizycznej – wytchnieniem; zawsze poczuciem wykonywania służby społecznej. Tę służbę uważam za obowiązek” (Listy).

Skazana przez władze komunistyczne na zapomnienie dopiero teraz ma szansę powrócić do czytelników. Wiąże się to jednak z koniecznością podjęcia wielu działań na różnorodnych płaszczyznach: w przestrzeni czytelniczej, edukacyjnej, społecznej i medialnej. Z związku z tak bogatym wkładem Zofii Kossak w polską kulturę oraz kultywowanie historii naszą misją oraz zadaniem jest również znalezienie najbardziej skutecznych sposobów popularyzacji pisarki, których będziemy wspólnie poszukiwać podczas spotkania w Kośminie.

Program Konferencji: „Odkrywać Zofię Kossak”
Kośmin, 21 V 2022, godz. 10.00
10:00 Powitanie przez gospodarza miejsca Prezesa Lokalnej Grupy Działania Zielony Pierścień – dyr. Zbigniewa Pacholika
10:15 Słowo p. Anny Fenby Taylor wnuczki Zofii Kossak
Panel I: „Odkrywać Zofię Kossak na nowo”:
– Mirosława Pałaszewska, „Świadectwo Weroniki”
– prof. dr hab. Mirosława Kufel (KUL): „Artyzm, wychowanie, wartości"
– ks. dr G. Głąb (KUL): „Człowiek z Bogiem, człowiek bez Boga w twórczości Z. Kossak”
– dr Piotr Sutowicz (Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”): „Doświadczenie historyczne w książkach Z. Kossak”
Przerwa kawowa
Panel II
: „Odkrywać Zofię Kossak dla innych”:
– dyr. Radosław Brzózka (Szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki) : „Z. Kossak w szkole”
– dyr. Diana Pieczonka-Giec (Dyrektor Muzeum im. Zofii Kossak Szatkowskiej w Górkach Wielkich): „Śladami Z. Kossak w Górkach Wielkich”
– dyr. Zbigniew Pacholik (Prezes LGD Zielony Pierścień): „Śladami Z. Kossak w Kośminie”
– Zdzisław Niedbała „Formy upamiętnienia Z.Kossak w przestrzeni publicznej”
– Anna Zalewska (IEN); Marcin Sułek (IW PAX): „Dylematy wydawców”.

Wydarzenie bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Po część oficjalnej zapraszamy serdecznie na spływ kajakowy (Osmolice-Kośmin) zakończone ogniskiem.

ZAPRASZAMY!

Zgłoszenia tel. 603-182-742

/mdk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Kośmin #Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana #Marcin Sułek #IW PAX #Instytut wydawniczy pax
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej