Odnalezieni Bohaterowie

2013/10/8

Na ten dzień wielu Polaków, którzy interesują się historią Żołnierzy Wyklętych, czekało bardzo długo. 22 sierpnia 2013 r., na specjalnie przygotowanej konferencji prasowej w Warszawie, ogłoszono kolejne nazwiska Bohaterów, ofiar terroru komunistycznego, które zostały zidentyfikowane podczas ekshumacji w powązkowskiej Kwaterze „Ł”. Wśród dziewięciu zaprezentowanych osób pojawiły się dwie legendarne postacie: mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” oraz kpt. Hieronim Dekutowski „Zapora”.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Oddział w Szczecinie, od kilku lat żywo interesuje się dziejami Żołnierzy Niezłomnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej (a w zasadzie już w 1944 r.) nie złożyli broni i walczyli o niepodległą Ojczyznę, tym razem z komunistycznym i sowieckim okupantem. O Żołnierzach Wyklętych pamięta młodzież skupiona wokół „Civitas Christiana”, uczestnicząc m.in. w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których organizację czynnie włącza się szczeciński oddział Stowarzyszenia. W tym roku przygotowaliśmy i uszyliśmy najdłuższą w Polsce biało-czerwoną flagę (1000 metrów), którą ponieśliśmy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w dniu ich święta – 1 marca.

Wiedząc, że 22 sierpnia 2013 r. zostaną ogłoszone kolejne nazwiska zidentyfikowanych Bohaterów, którym nie dane było mieć swoich prawdziwych grobów, wpadłem na pomysł zorganizowania transmisji konferencji prasowej w Szczecinie, w lokalu Stowarzyszenia. Dodatkowym argumentem, który przekonał mnie do podjęcia się przygotowania transmisji, jest fakt, iż to właśnie w Szczecinie znajduje się Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów (jedyna tego typu placówka w Europie), działająca przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, której to naukowcy i lekarze dokonywali  identyfikacji szczątków, jakie znaleziono w Kwaterze „Ł” na Powązkach.

Transmisja mogła odbyć się z miejsca odbywania się konferencji prasowej, czyli Przystanku Historia, znajdującego się w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej, a działającego w ramach Instytutu Pamięci Narodowej. Przekaz transmisyjny miał się odbywać przez system komunikacji internetowej Skype, w połączeniu z sygnałem dźwiękowym nadawanym z miejsca konferencji.

Transmisja nie odbyła się bezproblemowo. Dochodziło do przerw w odbiorze obrazu i dźwięku. Ogólnie jednak, mimo dość prostej metody przesyłu wyżej wymienionego dźwięku i obrazu, przedsięwzięcie zakończyło się pomyślnie.

Wydarzenie, jakim była transmisja z Warszawy, przyciągnęło do siedziby Stowarzyszenia liczne grono dziennikarzy i przedstawicieli lokalnych mediów. Zaproszeni zostali kombatanci, głównie z Armii Krajowej, młodzi ludzie i zwykli mieszkańcy Szczecina. Pomimo pory, w jakiej odbywała się konferencja (od godz. 12:00), przybyło liczne grono zainteresowanych. Do niezwykle wzruszających momentów należało wyczytanie nazwiska mjr. „Łupaszki” i kpt. „Zapory”, po którym rozległ się szum zadowolenia, a na twarzach obecnych pojawiły się nieskrywane uśmiechy.

I ja nie kryłem swojego zadowolenia, podwójnie się ciesząc – że udało się przeprowadzić przez „Civitas Christiana” transmisję konferencji prasowej z Warszawy oraz z faktu identyfikacji kolejnych Niezłomnych. Warto ich nazwiska przypomnieć raz jeszcze: Władysław Borowiec, Henryk Borowy-Borowski, Hieronim Dekutowski – ps. „Zapora”, Zygfryd Kuliński, Józef Łukaszewicz, Henryk Pawłowski, Zygmunt Szendzielarz – ps. „Łupaszka”, Wacław Walicki i Ryszard Widelski. Cześć i chwała Bohaterom!

 

Bartłomiej Ilcewicz

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej