Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej – wzrastanie w łasce

2018/06/6
1.png

Za nami finał 22. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie, który odbył się w dn. 4-5 czerwca.

Tegoroczna edycja spotkania ze Słowem Bożym obfitowała w radość i głębokie refleksje. Biskup Stanisław Stefanek, który przewodniczył wspólnej dla organizatorów, katechetów i uczestników Eucharystii w Bazylice NMP Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, powiedział:

Chciałbym to dzieło “Civitas Christiana” zanieść na Ołtarz. Jest to dzieło Ducha Świętego. On nie musi się krępować poszczególnymi ograniczeniami, etapami. Duch Święty ma swoje rankingi i swoje dojście do każdego serca. Jestem wzruszony ilością kapłanów, którzy przybyli dziś, aby się modlić. Ten peleton ogarnia cała Polska.

Hierarcha dodał również: – Tu, w Niepokalanowie, chciałem podkreślić, że to jest wielkie dobro, które zyskujecie, biorąc udział w różnych etapach spotkań. To jest ważne – wyjście z domu, także poza krąg własnej klasy. Tworzycie nowe bogate relacje, więzi. Ludzie mają skłonność do zamykania się, izolowania. Tu macie okazję na żywo “wygooglować” przyjaciela, zawierać kontakty. To jest nowa rzeczywistość. Zalążek bardzo dobrych środowisk. Szanujcie to, że możecie się poznawać, wymieniać poglądy, żartować.

W homilii padło nawiązanie do słów św. Piotra: “Wzrastajcie zaś w łasce i poznaniu Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa! (2 P 3,18)”. – W tym duchu jest to wydarzenie – by poznać się i wzrastać w poznaniu i łasce naszego Zbawiciela.

Faryzeusze i zwolennicy Heroda chcieli Jezusa “podchwycić w mowie” (Mk 12, 13-17). Podkusili Go, pytając, czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie. Pan Jezus miał okazję wówczas, aby ukazać różnicę między nieszczerym kontaktem a prawdą. Udzielił prostych odpowiedzi. Musimy być czujni, bo dzisiaj zamiast poznawać, zbliżyć się – zastawiamy pułapki, znajdujemy na innych haki. Proste relacje, uczciwe odpowiedzi są wartością. To po nich mąciciele milkną, jak w przypadku faryzeuszy. – Dziękuję Bogu za możliwość przeżywania tego finału – dodał biskup.

W tym roku zakres wiedzy biblijnej obejmował: Księgę Psalmów, List do Galatów i List do Filipian (wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem). Bp Stefanek przypomniał, że psalmy to “mała Biblia”, zawierająca wszystkie tematy, które znajdziemy w Starym Testamencie. Uczą nas także wyciszenia i optymizmu wiary. – Wystarczy dobrze czytać psalmy, by mieć jasny pogląd na historię zbawienia. Nie zapominajcie po zdobyciu wszystkich nagród – wziąć Pismo Święte i nadal czytać po troszeczku, wytrwale.

Do końcowych eliminacji przystąpiło 118 finalistów, spośród których wyłoniono 7 laureatów. To właśnie oni zdobyli indeksy uprawniające do podjęcia studiów na kilkunastu kierunkach wielu renomowanych szkół wyższych.

Po ogłoszeniu wyników części pisemnej, młodzież wzięła udział w etapie ustnym konkursu. Pytania, które padały dotyczyły m.in. synagog żydowskich w Filippii, zadań niewolników w starożytności czy przebiegu podróży św. Pawła po jego nawróceniu.

Uroczystą galę finałową poprowadzili: przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” we Wrocławiu, Estera Ryczek i wiceprezes Fundacji Civitas Christiana, Marcin Kluczyński.

Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, Tomasz Nakielski, podkreślił, że dostać się do finału OKWB nie jest łatwo, wymaga to zarówno wiedzy i przygotowań, jak i głębokiej modlitwy.

Konkurs to jest pewna formuła. To jest dzieło spotkania z drugim człowiekiem i Słowem Bożym. Ważniejsze jest to, by u schyłku życia móc powtórzyć za św. Pawłem: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”.

Sławomir Józefiak, prezes Zarządu Grupy Inco S.A., złożył szczególne podziękowania katechetom i opiekunom młodzieży. Zwłaszcza za to, że towarzyszą im nie tylko w przygotowaniach, ale i wspólnym dialogu, budowaniu relacji. Prezes dodał również, że dzieło konkursowe trwa w wyjątkowym kształcie i wspaniale się rozwija dzięki koordynator krajowej, Beacie Zembrzyckiej. Dodał, że sam pomysł zrodził się tam, gdzie św. Maksymilian Maria Kolbe, w Zduńskiej Woli, i święty na pewno patronuje konkursowemu dziełu.

Podczas gali finałowej przedstawiciel biura podróży Trinity-pl, które ufundowało m.in. podróż do Ziemi Świętej dla zwycięzcy, Wiesław Felski, powiedział do wszystkich zgromadzonych w auli św. Bonawentury uczestników:

Chciałbym Wam życzyć, żebyście mieli nieraz okazję doświadczyć “piątej Ewangelii”. Piątą Ewangelią (określenie używane na przykład przez papieża Pawła VI) zwykło się nazywać Ziemię Świętą znajdującą się na terenie obecnego Izraela. To miejsce, gdzie chodzimy śladami Chrystusa. Pomyślcie o Jeziorze Galilejskim, które Jezus uciszył podczas burzy ze względu na trwogę apostołów. W swoim casie Jezus wstanie, powie dwa słowa i zapanuje w twym sercu spokój. Zapraszam do Ziemi Świętej!

Pierwsze trzy zwycięskie miejsca zajęły kolejno: Kamila Paluch, Katarzyna Zelek i Martyna Zarzycka.

Zdobywczyni podium, Kamila Paluch, mówi: – Dzięki czytaniu Księgi Psalmów nauczyłam się inaczej patrzeć na moją religię i na to, jak powinnam się zachowywać. Od samego początku lektury i przygotowywań zaczęłam zauważać zmiany w moim zachowaniu. Katarzyna Zelek dodaje: – Poziom konkursu oceniam jako bardzo wysoki. Trzeba było wielokrotnie studiować zagadnienia biblijne, aby w pełni odpowiedzieć na wszystkie pytania. Na początku, gdy z naszą grupą przyjechaliśmy, to obawialiśmy się, że może będziemy trochę tutaj sami, ale już od pierwszych chwil, gdy przydzielono nam pokoje, spotkaliśmy bardzo miłe osoby. Czasami zdarza się tak, że spotykamy się z roku na rok. Ja jestem już drugi raz i spotkałam koleżanki i kolegów z zeszłego sezonu.

Koordynatorka diecezjalna konkursu, Agnieszka Zalewska, przyznaje: – Uważam, że największym sukcesem jest fakt, że rzesza młodych osób przychodzi i czyta Pismo Święte. Ale nie tylko. W bezpośrednim kontakcie z nimi widać, że po prostu żyją Słowem Bożym i dają wielkie świadectwo. 

Fot. Patrycja Guevara-Woźniak

Marta Kowalczyk

mak/mk

Znamy zwycięzców 22. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

 

 

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#22 Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #Biblia #bp Stanisław Stefanek #OKWB #slider #Sławomir Józefiak #Tomasz Nakielski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej