Ona i on od poczęcia

2014/04/1

30 marca ulicami Warszawy przeszedł IX Marsz Świętości Życia, współorganizowany przez Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Warszawie. Marsz, którego hasłem były słowa: „On, ona od poczęcia”, rozpoczął się od Mszy św., sprawowanych w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przez kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego i w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze przez abp. Henryka Hosera, ordynariusza warszawsko-praskiego.

Kard. Nycz mówił w homilii, że dziś nie brak współczesnych faryzeuszy, którzy robią wszystko, by maksymalnie osłabić obronę wartości najważniejszych i podstawowych, na których można zbudować życie osobiste i społeczne. Metropolita warszawski przypominał, by nie wartościować ludzkiego życia, nie dzielić na tych, którzy bardziej zasługują na obronę i resztę, gdyż święte jest życie każdego człowieka, zarówno tego dopiero poczętego, jak i tego u schyłku życia. I dodał, że chodzi o służbę życiu i w duchu tej służby życiu i godności człowieka wychodzimy dzisiaj na ulice. Na koniec Mszy kard. Nycz udzielił błogosławieństwa matkom spodziewającym się dziecka.

Po Mszy Marsz uformował się na Placu Zamkowym. Tam połączyły się grupy z archikatedry warszawskiej i katedry warszawsko-praskiej. Czoło pochodu tworzyli członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, którzy nieśli długie na 30 metrów płótno z wydrukowaną homilią Jana Pawła II, wygłoszoną w 1997 r. w Kaliszu. Papież mówił wtedy m.in., że „naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”.

W trakcie marszu przez Krakowskie Przedmieście niesiono transparenty z napisami „Rodzina to życie dla człowieka”, „Genderyzm – groźna choroba XXI wieku”, „Ratujmy rodzinę w ostatnią godzinę” czy „Biada tym, którzy wydają niegodziwe ustawy i podpisują krzywdzące przepisy”. Uczestnicy skandowali także hasła: „Warszawa za życiem” i „Tylko rodzina życie zaczyna”. Przez głośniki odczytywano słowa Matki Teresy z Kalkuty na temat konieczności obrony życia. Zachęcano także uczestników marszu, by nie obawiali się angażować publicznie w taką działalność.

Kilkanaście minut przed godziną 14.00 marsz dotarł do Bazyliki św. Krzyża. Ze schodów świątyni do uczestników marszu zwrócił się abp Hoser. – Nie ma życia beznadziejnego, z każdego życia – najsłabszego, najbardziej poszkodowanego – należy wykrzesać nadzieję i ta nadzieja nas tutaj gromadzi i mobilizuje, bo życie jest super! – powiedział na zakończenie Marszu ordynariusz warszawsko-praski. Według szacunków służb porządkowych w marszu wzięło udział 7-8 tys. osób.

Potem w Bazylice św. Krzyża odbył się koncert Joszko Brody z zespołem „Dzieci z Brodą”.

Nazwa Marszu  nawiązuje do Dnia Świętości Życia, obchodzonego w Kościele 25 marca – w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Marsz Świętości Życia odbywa się w niedzielę po tej uroczystości. Jest demonstracją w obronie prawa do życia każdego człowieka, niezależnie od tego, czy jest narodzony, czy nie.

 

Łukasz Krzysztofka

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Hoser #Jan Paweł II #Joszko Broda #Marsz Świętości Życia #Matka Teresa #Nycz #Rzymkowski #warszawa
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej