Msgr Newton at High Mass

Ordynariat dla byłych anglikanów istnieje już 10 lat

2021/1/18

15 stycznia 2011 roku w Wielkiej Brytanii grupa byłych pastorów anglikańskich, w większości żonatych, przyjęła katolickie święcenia kapłańskie. W grupie tych pastorów był Keith Newton, były biskup protestancki, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego Ordynariatu.

Po dziesięciu latach Ordynariat liczy ponad stu kapłanów i około 25 parafii. Parafianie to nie tylko byli anglikanie ale również katolicy co pozwala jednoczyć tradycję anglikańską z Kościołem katolickim. 

Ks. Newton tłumaczy, że Ordynariat wskazuje drogę do jedności Kościoła, zgodnie z intencją Benedykta XVI ma znaczenie profetyczne. 

"W dzisiejszym ekumenizmie wkłada się dużo wysiłku w zrozumienie doktryny innych wyznań, i jest to bardzo ważne, ale nie podjęto jeszcze refleksji nad tym, co trzeba zrobić w praktyce, aby przywrócić jedność Kościoła. Aktualnie Ordynariat jest jedyną rzeczywistością, gdzie zrobiono ten krok w kierunku jedności. Jesteśmy pierwszą od czasów reformacji grupą, która oficjalnie weszła na drogę powrotu do Kościoła. Ukazujemy to, co może się stać w przyszłości, że jest to możliwe - mówi ks. Keith Newton. 

Ważnym wydarzeniem dla byłych anglikanów była kanonizacja kard. Johna Henry'ego Newmana, który również zdecydował się na przejście z anglikanizmu do Kościoła katolickiego. Newman miał plany utworzenia anglikańskiego Kościoła unickego. Jego pragnienie urzeczywistnia się w Ordynariacie, który zachowuje elementy, które zrodziły się podczas reformacji anglikańskiej, a jednocześnie są zgodne z katolicyzmem. 

4 listopada 2009 roku została wydana przez papieża Benedykta XVI konstytucja apostolska Anglicanorum coetibus, będąca odpowiedzią na list 50 biskupów i ponad 100 wspólnot anglikańskich nie uznających m.in. kapłaństwa kobiet, sprzeciwiających się udzielaniu parom homoseksualnym sakramentu małżeństwa i chcących podlegać zwierzchnictwu Stolicy Apostolskiej oraz papieża jako głowy Kościoła. Dokument ten zatwierdza przyjęcie do Kościoła katolickiego części wspólnot anglikańskich oraz zakłada ich odrębność jurysdykcyjną. Konstytucja przewiduje możliwość posiadania żon przez duchownych anglikańskich. Jednak biskupem nie będzie mógł zostać żaden żonaty duchowny.

Na podst./ vaticannews.va

/ut

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#anglikanie #jedność Kościoła #ekumenizm
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej