Osobisty trener katechetów

2020/01/30
szk7.jpg

Zrealizowaliśmy dedykowany katechetom program edukacyjno-formacyjny „Stefan Kardynał Wyszyński – współczesnym doradcą życia personalnego?”.

Od września 2019 r. co tydzień spotykaliśmy się w wybrane soboty wraz z katechetami, aby przypomnieć i zachęcić do wdrażania przesłania Prymasa Wyszyńskiego. W oczekiwaniu na rychłą beatyfikację Kardynała, która nastąpi 7 czerwca, zaapelowaliśmy o rozważenie praktycznych zastosowań Jego nauczania.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej zorganizowało cykl szkoleń oparty na dziedzictwie myśli Prymasa Tysiąclecia, w którym wzięło udział ok. 300 katechetów.

Wychowawcy zastanawiali się, jak radzić sobie z bieżącymi problemami pedagogicznymi w oparciu o rady pozostawione przez Kardynała Wyszyńskiego. Program szkoleniowy przebiegał według następującej problematyki:

  • „Prymas Tysiąclecia – współczesnym coachem?”
  • „Stefan Kardynał Wyszyński – o czym warto pamiętać?”
  • „Godność człowieka – pole zmagań Prymasa Tysiąclecia”
  • „Prawa i wolność człowieka w ujęciu Prymasa Tysiąclecia”

Prelekcje były prowadzone m.in. przez prof. Pawła Skibińskiego, Kamila Suleja, Piotra Sutowicza i Macieja Szepietowskiego. Podczas zamykającego cykl formacyjny wykładu, w dniu 29 stycznia br., prof. Skibiński przypomniał, że: Prymas był człowiekiem ogromnej intuicji.

Prof. Paweł Skibiński

Na ostatnim spotkaniu z katechetami padły również słowa, że zdolność Kardynała Wyszyńskiego do wyjątkowego reagowania z miłością do ludzi pochodziła z niezwykle intensywnej modlitwy. Program edukacyjny prof. Skibiński zwieńczył pytaniem: – Miliony ludzi kochały Prymasa i miały za co Go kochać. Czy taki człowiek mógłby być punktem odniesienia w dzisiejszych czasach?

W ramach rozwijania zdolności prowadzenia atrakcyjnej i skutecznej katechezy, uczestnicy obejrzeli również film przygotowany przez Instytut Prymasowski pt. „Czas to miłość”. Jedna z narratorek produkcji, pani Iwona Czarcińska, wspominała: – Prymas był Ojcem Narodu, ale jednocześnie był niezwykle ciepły, bliski każdego człowieka.

/mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Prymas #slider #Wyszyński
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej