Ostrołęcki Oddział „Civitas Christiana” na Podlasiu

2014/06/12

Ostrołęcki Oddział „Civitas Christiana” już po raz drugi zwiedzał tereny Podlasia, wyjątkowego miejsca spotkania się wielu kultur i religii, gdzie w ścisłej symbiozie żyli Polacy, Żydzi, Białorusini, gdzie katolicyzm stykał się z judaizmem i prawosławiem.

Nad stroną duchową naszej pielgrzymki czuwał Ks. Artur Domiański – kapłan z parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego. Tym razem odwiedziliśmy Tykocin gdzie zwiedziliśmy barokowy kościół pw. Św. Trójcy oraz zespół klasztorny po misjonarski fundacji Jana Klemensa Branickiego( 1742-1749), świeżo odbudowany zamek, który pochodzi z I połowy XV w., a wybudowany przez wojewodę Marcina Gasztołda, a następnie rozbudowany przez króla Zygmunta Augusta w latach 1550-1582. Przez lata był w posiadaniu najmożniejszych i mieścił główny arsenał Rzeczpospolitej. Zwiedziliśmy również do dziś zachowaną w dobrym stanie barokową Wielką Synagogę i Dom talmudyczny – przekształcone w Muzeum Kultury Żydowskiej.

Kolejnym etapem naszej podróży był Supraśl, w którym nawiedziliśmy czynny Monaster męski z Cerkwią Zwiastowania Najświętszej Maryji Panny oraz Muzeum Ikon, gdzie na niewielkiej przestrzeni zgromadzono wiele przepięknych okazów zarówno tych już mających charakter zabytku jak i tych współczesnych. Na ścianach można zobaczyć przepiękne stare freski , których część została odrestaurowana z wysadzonej przez Niemców podczas II wojny światowej cerkwi i przeniesiona na ściany muzeum.

Z Supraśla ruszyliśmy do stolicy Podlasia – Białegostoku. Tu celem naszej podróży był Pałac Branickich z pięknymi ogrodami oraz Muzeum Historii Medycyny z XVIII w., Ratusz ( 1745-1761) zburzony przez niemców w 1939 a odbudowany w latach 1954-1958, neogotycka Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia N.M.P.( 1900 – 1905), modernistyczny Kościół św. Rocha ( 1927-1946), klasycystyczny Sobór Św. Mikołaja( 1846) Rynek Kościuszki i zabytkowe kamienice ul. Lipowej. Wyjeżdżając z Białegostoku wstąpiliśmy do Kościoła Miłosierdzia Bożego, gdzie pochowany jest ojciec duchowy Św. Faustyny Kowalskiej – ksiądz Sapiecha. W godzinach wieczornych z modlitwą na ustach ruszyliśmy w drogę powrotną do Ostrołęki, dziękując Panu Bogu za wspaniały dzień, pełen atrakcji, głębokich przeżyć i refleksji.

Mariola Kusiak

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#braniccy #faustyna #ostrołęka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej