Ostrołęka: spotkania z wnuczką Zofii Kossak – Anną Fenby Taylor

2019/11/27
2-spotkanie-sala.jpg

Anna Fenby Taylor – wnuczka wielkiej, współczesnej pisarki, patriotki Zofii Kossak, przyjęła zaproszenie i przybyła do Ostrołęki, by spotkać się z mieszkańcami  miasta.     

Ostrołęcki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia zorganizował dn. 26.11.2019r. dwa spotkania. Pierwsze spotkanie odbyło się o godz. 12:00 w Ostrołęckim Centrum Kultury , zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem III Wieku , na które oprócz studentów – seniorów zaproszono uczniów ostrołęckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J. Bema oraz uczniów II Społecznego LO im. T. Halika. Na jednej sali, w tym samym czasie spotkały się różne pokolenia. Nasz eksperyment został przyjęty z uznaniem i przy pełnej sali kinowej zapadła cisza, wszyscy bowiem wsłuchiwali się w słowa wypowiadane przez p. Annę.

Anna Fenby Taylor z wielką pasją, wiedzą i zaangażowaniem przedstawiała losy przodków w dużej mierze połączone z losami Ojczyzny, by w drugiej części spotkania przejść do swoich osobistych wspomnień, wspomnień z dzieciństwa kiedy to z babcią –Z. Kossak spędzała co roku wakacje w Polsce mimo, że urodziła się i mieszkała w Londynie. Wspomnienia te sprawiają jej dużą przyjemność bowiem babcia miała dla nich (ośmiorga wnuków) zawsze czas, uśmiech , słowo otuchy, potrafiła wysłuchiwać ich małych problemów, doradzać, pocieszać, tłumaczyć, nie ignorowała żadnych ich pytań, choćby najbardziej banalnych, odpowiadała na każde z powagą , by nikt nie poczuł się zignorowany, urażony. Babcia nauczyła ich kochać przyrodę, zwierzęta, ludzi, szanować wszystkich – choć nie zawsze się z nimi zgadzamy, pokazała im piękno Polski, zaszczepiła mowę ojczystą. Dzisiaj choć Anna całe życie spędziła w Londynie to jednak mówi po polsku naprawdę dobrze i zrozumiale. Potem były pytania, refleksje, słowa uznania zarówno pod adresem Zofii Kossak jak i wnuczki  Anny.

Gromkimi brawami podziękowano Annie za to piękne ukazanie na podstawie rodu Kossaków tak naprawdę kawałka trudnej, ale pięknej historii Polski.

Drugie spotkanie odbyło się o godz. 18:00 w Bibliotece Publicznej im. W. Gomulickiego, w którym udział wzięła spora grupa ostrołęckich pisarzy, poetów miejscowej inteligencji. To spotkanie również cieszyło się dużym uznaniem. Po wykładzie wnuczki Zofii Kossak padło wiele pytań, podziękowań, słów uznania dla dzieł Zofii Kossak. Pojawiło się nawet stwierdzenie, że dzieła tej wspaniałej pisarki są bardziej wartościowe niż dzieła Sienkiewicza, ponieważ są bardziej dopracowane i obsadzone w realiach okresu o jakim pisarka w danej powieści pisze. Dziękowano też Annie i jej rodzinie za to, że robią wszystko co możliwe by pamięć o ich babci nie została zatarta, zapomniana. Żałowano, że żadna z powieści Z. Kossak nie znajduje się w lekturze szkół średnich.

Spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych. Po każdym spotkaniu , dzięki Krzysztofowi Przestrzelskiemu z Instytutu Wydawniczego PAX można było zakupić dzieła Zofii Kossak i uzyskać dedykację Anny Fenby Taylor.

Mariola Kusiak

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#anna fenby tyalor #pisarka #pisarka katolicka #spotkanie #wnuczka Zofii Kossak #Zofia Kossak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej